Adi Záchranka Stomatologie

Rodičovské tipy a rady září 27, 2023

Zubní kámen u dětí: Jak na to s bylinnými léky

  • Napsáno
    Lenka Novotná

    Lenka Novotná

  • 0 Komentáře

Úvod do problematiky zubního kamene u dětí

Víte, jak obtížné může být získat důvěru dětí, když přijde na péči o jejich zuby? Pepíčka nezajímá, jestli má strach z zubního lékaře. Anička má ráda sladkosti, ačkoli ví, že to není dobré pro její zuby. A je tu samozřejmě i Terezka, která prostě není příznivcem každodenního čištění zubů. Měla bych další příklady, ale bojím se, že by mě tenhle seznam zdržel celý den.

Možná jste slyšeli o zubním kameni. Ano, ten postrach všech dětí (a také dospělých!), který vás může přivést k slzám při myšlence na návštěvu u zubního lékaře. V dostatečné míře může zubní kámen vést k zánětlivým stavům dásní a dokonce ovlivnit celkové zdraví.

Bylinné léky na zubní kámen: přírodní způsob, jak na to

Myslím, že stojí za to zkusit přírodní způsob léčby těchto problémů. Bylinné léky byly důvěrouhodnými pomocníky po tisíce let. Vědecké výzkumy ukázaly, že mnoho bylin má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, které by mohly být užitečné při léčení zubního kamene a souvisejících stavů.

Není to jen o výběru správných bylin, ale i o tom, jak je správně připravit a používat. A dokonce i s tím, jak je zabavitelně prezentovat vašemu dítěti. Musíme přece dělat to, co je v našich silách, aby se naše děti nejen vyhnuly zubnímu kameni, ale aby se také naučily o důležitosti péče o zuby a zdravé stravy. A co je lepšího způsobu, jak to udělat, než pomocí bylin?

Přehled některých užitečných bylin proti zubnímu kameni

Začněme tedy přehledem některých účinných bylin, které bychom měli zvážit zařadit do naší bylinné lékárničky. Existuje celá řada bylin s vynikajícími účinky na zuby a dásně. Patří sem například měsíček lékařský, šalvěj lékařská, heřmánek pravý, nebo různé druhy tymiánu.

Sama používám tinkturu z měsíčku při léčení dásní Jakuba, mého manžela. Vždy si na to stěžuje, ale mám pocit, že v hloubi duše si uvědomuje, jak mu to pomáhá.

Jak připravit bylinné léky na zubní kámen

Teď, když už víme, které byliny nám mohou pomoci, je čas se podívat, jak je správně připravit a používat. To může být stejně důležité jako samotný výběr bylin.

Udělala jsem pro vás několik různých receptů, které můžete vyzkoušet doma. Všechny jsou jednoduché a nevyžadují žádné speciální vybavení nebo složité postupy. Jsem si jistá, že vás i vaše děti osloví.

Zkušenosti a doporučení – pár slov závěrem

Můj známý zubní lékař mi jednou řekl: „Lenko, aby byliny fungovaly, musíš věřit v jejich sílu.“ A já věřím. Nejenže věřím, ale také jsem to viděla na vlastní oči.

Nezapomeňte však, že byliny nejsou všelék. Děti je důležité naučit správným návykům v ústní hygieně a dodržovat pravidelné kontroly u zubního lékaře. A co je nejdůležitější? Dětem ukázat, že péče o zuby a návštěvu zubního lékaře nemusí být strašidelná nebo nepříjemná záležitost!

Dobře, teď se už musím jít postarat o naši kočku Mínu, která zase někde provedla nějakou lumpárnu. Kdo ví, možná kolem ní dokonce najdu nový zdroj inspirace pro další blogový příspěvek. A jestli vás tento článek oslovil, nezapomeňte se vrátit pro další tipy a triky, jak udržet zuby svých dětí zdravé a krásné.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.