Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a wellness října 10, 2023

Jak se dává Čep do zubu?

  • Napsáno
    Martina Nováková

    Martina Nováková

  • 0 Komentáře

Co to je Čep do zubu?

Kdo z nás si nepamatuje dětské dny, kdy jsme se bojívali návštěvy u zubního lékaře? Z vlastní zkušenosti také vím, že strach z vrtání a plombování zubů se někdy přetáhne až do dospělosti. Guilty as charged! Jsem na tom stejně! Nicméně, technologie v zubní péči se za poslední roky tak hnuly kupředu, že už to není tak strašné, jak si možná vzpomínáme. Jednou z těchto pokročilých technik je vkládání čepu do zubu, o kterém budeme v tomto článku mluvit.

Proč se dává čep do zubu?

Čepy jsou zubní implantáty, které se používají k obnovení tvaru a funkce zubu, který byl značně poškozen nebo úplně zničen. Základní funkcí čepu je poskytnout podporu pro korunku, která nahrazuje viditelnou část zubu nad dásní. Ano, to jsou ty malé tyčinky, které jste možná viděli v reklamách na zubní péči nebo dokonce u svého zubaře. Budete si možná říkat, proč by se někdo rozhodl pro takový krok. Protože někdy je zub tak poškozen, že klasické plomby nebo korunky už nestačí a je nutné zajistit stabilní základ pro náhradu zubu. A pak přichází na řadu právě čepy.

Jak probíhá proces vkládání čepu do zubu?

Proces vkládání čepu do zubu je chirurgický zákrok, který se provádí pod lokální anestezií. Představte si to jako jakýsi zubní lifting. Původně poškozený zub je očištěn a vytvarován tak, aby bylo možné do něj čep zasadit. Poté se vytvoří otvor, do kterého se čep implantuje, čímž vznikne základ pro následnou korunku. Zní to možná trochu děsivě, ale je to vlastně běžný postup, který je mnohdy méně bolestivý než tradiční metody léčení zubů.

Péče o zub s čepem

Myslíte si, že péče o zub s čepem je náročnější než u normálního zubu? Mám pro vás dobrou zprávu: není! Čep zachovává všechny funkce přirozeného zubu a jeho péče je stejně jednoduchá jako u zdravých zubů. Pravidelné čištění zubů, nitě a pravidelné návštěvy u zubního lékaře by měly být součástí vaší rutiny, ať už máte čep nebo ne. Takže ne, není třeba se bát, že by vás čep přiměl trávit v koupelně hodiny nad zubním kartáčkem!

Typy čepů do zubu

Jestliže se rozhodnete pro čep do zubu, je důležité vědět, že ne všechny čepy jsou stejné. Existují různé typy čepů, které se liší materiálem, tvarom, velikostí a mnoha dalšími faktory. Například titanové čepy jsou silné, lehké a biokompatibilní, což znamená, že jsou tělu přátelské a snadno se hojí. Zirkonové čepy jsou na druhou stranu velmi estetické a blendují se s přirozeným zubem a dásní lépe než kterýkoliv jiný materiál. Ale to není vše, existuje ještě mnoho jiných možností, takže máte na výběr!

Moje zkušenost s čepem do zubu

Nyní bych vás ráda vzala na malou cestu do minulosti a podělila se s vámi o svou osobní zkušenost s čepem do zubu. Ano, je to pravda. I já mám v ústech malý čep a musím říci, že je to jedna z nejlepších investic do mého zdraví, které jsem kdy udělala. Ačkoliv jsem měla na začátku své obavy, proces byl překvapivě hladký a bezbolestný. A nejlepší na tom všem je, že můj zub vypadá a funguje stejně jako předtím, jen je teď silnější a zdravější.

Čep do zubu: Ano či ne?

Na závěr mohu říci, že vlastně nemůžete udělat chybu, jestliže se rozhodnete pro čep do zubu. Je to skvělý způsob, jak vrátit vašim zubům jejich původní sílu a krásu a vy se nemusíte bát, že by vám kvůli tomu chyběl třeba kousek jablka z dětského pikniku, nebo že byste se museli stydět za neúplný úsměv na rodinné fotografii. Je to jen malý krok k silnějším a zdravějším zubům. Něco jako fitness pro vaše zuby. Tak co, jdete do toho?

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.