Adi Záchranka Stomatologie

Rodičovské tipy a rady srpna 27, 2023

Kdy se mění stoličky?

  • Napsáno
    Hugo Král

    Hugo Král

  • 0 Komentáře

Perspektiva dětské doby

Asi si taky pamatujete, jak byl svět jednoduchý, když jste byli malí? Já určitě ano. Vzpomínám si na dobu, kdy stoličky byly jen stoličky. Sloužily k sezení u stolu, když jsme malovali, nebo se neúnavně snažili spočítat tu strašlivě složitou matematiku. Ale víte co? Ve světě našich dětí stoličky mnohdy nabývají zcela jiné role a stávají se objektem neustálých změn.

Odkud tohle všechno vím? Díky Oskarovi a Vilémovi, mojí dvě bláznivé tvořivé duše. Každý den se mění stoličky v cestovní skútry, horské vrcholy, či stolové přístřešky pro plyšové hrdiny. A jednou se dokonce staly palácem pro lesní skřítky! Jejich obrovská představivost nezná hranic.

Význam změn stoliček pro děti

Ve svém zápětí jsem sledoval, jak moje děti přeměňují stoličky v nejrůznější věci a uvažoval, co si z toho všechno mohou odnést. A zjistil jsem, že tato hra je pro ně neuveritelně důležitá. Jak proč? Při hře v představách se děti učí řadě důležitých dovedností - kreativitě, kritickému myšlení, řešení problémů, komunikaci a tak dále.

Věděli jste například, že děti během hry tráví až 40 % svého času představováním si? Toto číslo mě opravdu zaskočilo, ale současně mě to utvrdilo v tom, že hra a fantazie jsou pro dětský vývoj klíčové.

Pozitivní dopad na dětský vývoj

Když večer příjdeme domů po náročném dni a uvidíme obývák změněný v zemi plnou létajících stoliček, může to být trochu překvapivé. Ale pak se podíváme na výrazy našich dětí a uvědomíme si, jak spokojené a šťastné jsou díky své hře. Protože pro ně to není "jen hra". Její součástí se stávají citové procitnutí, objevení nových dovedností a schopností - a to všechno je s každou změnou stoličky ještě umocněné.

Co je víc, tato hra má i pozitivní dopad na jejich vývoj. Čím víc času naši miláčci stráví hraním si s obyčejnými stoličkami a přeměňováním je na něco úplně jiného, tím silnější budou jejich klíčové dovednosti potřebné pro život.

Je třeba povzbuzovat děti k tvořivému hraní

Jak tedy můžeme podpořit naše děti, aby se víc ponořili do světa fantazie a tvořivosti? Až příště uvidíte vaše dítě, jak si hraje se stoličkami, nebo jakékoliv jiné "obyčejné" hračky, nechte je jen tak. Povzbuďte je, ať pokračují v tom, co dělají. I přesto, že by se vám líbilo mít v obývacím pokoji pořádek, zkuste uznat, že dětská kreativita a objevování je daleko důležitější než uspořádaný prostor.

Moje drahá Aneta mi jednou řekla něco, co si budu pamatovat navždy: "Hugo, nech naše děti, ať tvoří svoje světy, protože právě v těchto momentech se stávají těmi nejlepšími verzemi sebe sama". Měla pravdu. Takže, s klidem na duši, ponechejte svou obývací místnost v chaosu a užívejte si radost a dobrodružství, které z ní vyzařuje.

Jak stoličku proměnit ve výjimečné zážitky

Když váš malý objevitel ukáže touhu stoličku přeměnit v něco mimořádného, může to být vhodný čas posílit tento zájem. Kolikrát jsme se u nás doma vyzbrojili barvami, štětci, lepidly a dalšími věcmi potřebnými k tvoření, a vydali se na cestu plnou nápadů. A výsledek? No, měli jsme tady stoličku v podobě raketové lodě, podmořské základny a dokonce i dinosaura!

Ano, dětské sny se mohou proměnit ve skutečnost a obyčejná stolička v uzávěr skvělého dětského příběhu. Proto vůbec neváhejte a postavte se na stranu svých dětí a pomozte jim vyjádřit svou kreativitu. Svět totiž potřebuje více dřevěných raket a obláčkových zámků.

Dobrodružství za rohem

Na závěr bych chtěl dodat něco, co mi jako otci dává obrovský smysl. Dětské hry a fantazie nejsou "jen" hrami. Jsou to opravdové dobrodružství, která se dětem dějí za rohem. A to doslova. Snažte se vést je k tomu, aby tyto momenty prožívali naplno a nikdy nezapomněli na to, jak je skvělé být dítětem. Protože všichni víme, že pocit přeměnit stoličku na létající kobylku, nebo zdolat nemyslitelné horské vrcholy na malé stoličce, je něco, co v nás zůstane na celý život.

Takže ať už máte doma malého astronauta, průzkumníka džungle nebo princeznu, pamatujte, že vždy mají možnost seznamovat se s novými světy a dobrodružstvími, a to prostě hrou a tvořivostí. Ať je část vašeho domova obývací místnost, kuchyň, nebo zahrada, vše může sloužit jako prostor pro deskové zážitky a vzrušující dobrodružství. Jediné, co potřebujeme, je trochu kreativity a nějaká ta stolička.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.