Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a péče o tělo prosince 3, 2023

Zubní fazety: Jak je správně udržovat

  • Napsáno
    Hugo Král

    Hugo Král

  • 0 Komentáře

Úvod do tématu zubních fazet

Jako dítě jsem byl vůbec největší nepřítel zubního lékaře a právě Vánoční období mě v tomto přesvědčení jen utvrzovalo. Měl jsem ho rád, ale strašlivě se mi nelíbilo, že mne kvůli moučníku od babičky museli následně léčit zuby. Ale pak jsem narazil na něco, co se mi zdálo jako magie - zubní fasety. Zdálo se, že je to skvělý nápad, protože by to mohlo vyřešit spoustu mých zubních problémů. Ale vyvstala otázka: Jak se o ně správně starat, aby vydržely co nejdéle? Rozhodl jsem se teď podělit o své poodhalené tajemství.

Kterak poznat fazetu

Pravděpodobně nejtypičtější otázkou, která mně na začátku napadla, bylo, jak poznat, že mám na zubech fazety. To je důležitá věc, protože o péči o fazety se někdy mluví jako o něčem speciálním. Je to tak, ale jen do určité míry. Fazety jsou takové tenké plátky keramické nebo kompozitní hmoty, které se lepí na frontální stranu zubů. Můžete je mít na jednom, několika nebo na všech zubech. Pokud nevíte, zda je máte, zeptejte se svého stomatologa. Pokud jej máte, pak počet zubů s fazetami rozhodne o tom, jak náročná bude péče.

Pravidelné čištění zubů s fazetami: kdy, jak a proč

Péče o fazetované zuby začíná pravidelným čištěním. Nikdy nezapomínám na to, jak moje kočka Medvěd ignoruje svou zubní hygiene. Jedinou věcí, kterou si umí vyčistit, jsou talíře od jídla. Ale my, lidé, nemáme tuhle možnost. Máme zuby, které potřebují péči. Když máme fazetované zuby, péče je další vrstvou náročnější. Zaprvé, čistit zuby bychom měli minimálně dvakrát denně. To by měli dělat všichni, ale s fazetami je to nezbytné. Proč? Protože na fazetách se můžou usazovat nečistoty a bakterie, které by je mohly poškodit. Jak? Pomocí zubního kartáčku s měkkými štětinami a zubní pasty. Ano, prostě tak jako obyčejně. Nepotřebujete žádné speciální nástroje.

Myslete na zdravou stravu

Máte rádi sladkosti? Mám pro vás smutnou zprávu. S fazetami, byste měli omezit sladké a kyselé potraviny. Takže s těmi Vánočními cukrovím a punčem může nastat problém. Je známo, že sladké a kyselé potraviny mohou poškodit zubní sklovinu a v případě fazet mohou způsobit jejich odlepení. Neznamená to, že se musíte vzdát svých oblíbených jídel úplně. Ale mějte na paměti, že nadměrné množství těchto potravin je přece jen škodlivé. To jsem se naučil těžkou cestou, když mi po jednom Vánocích odlepila fazeta. Od té doby jsem opatrnější a s Vánočními cukrovími to moc nepřeháním.

Pravidelné návštěvy zubaře jsou nezbytné

Pravidelné návštěvy u stomatologa jsou jedním z nejdůležitějších kroků v péči o fazety. Nejenže vám lékař provede pravidelnou kontrolu stavu fazet, ale také vyčistí zuby profesionálně. Já jsem se začal zubařovi vyhýbat, když mi bylo patnáct a v důsledku toho mi museli ošetřit několik zubů. Ale to byla chyba. Dnes vím, že je lepší předcházet problémům než je řešit. Takže mám pravidelné kontroly a čištění zubů za nezbytnou součást péče o zubní fasety.

Nezabíjejte je příliš tvrdými potravinami

Snědli jste někdy jablko přímo ze země bez nože? Víte, jak je to těžké? Představte si, že byste to museli dělat s fazetami na zubech. Nebylo by to jen těžké, ale přímo nebezpečné. Tvrdé potraviny mohou způsobit odlepení nebo prasknutí fazety, takže je lepší je konzumovat opatrně. Nicméně, když víte, že máte zdravé fazety, můžete si dopřát chutné jablko i bez nože.

A co káva a červené víno?

S fazetami na zubech byste měli být opatrní i při konzumaci kávy, čaje a červeného vína. Tyto nápoje mohou způsobit jejich zažloutnutí, proto je lepší je konzumovat v mírných dávkách. Opět to neznamená, že si nemůžete dopřát šálek dobré kávy nebo sklínku vína, ale měli byste se vyhnout jejich nadměrné konzumaci. Myslete na to, že vaše zuby potřebují péči a čím lépe se o ně postaráte, tím déle vám vydrží.

Závěr: péče o zubní fazety je ucelený proces

Chtěl bych zdůraznit, že péče o zubní fazety není něco, co by se dalo dělat jen tak mimochodem. Je to celý proces, který vyžaduje dodržování určitých pravidel a pravidelné návštěvy u stomatologa. Ale pokud se o své fazety budete dobře starat, vydrží vám mnoho let a budou vypadat skvěle. Koneckonců, nechceme vypadat jako Medvěd po oblíbeném obědě, že? Takže pamatujte: pravidelné čištění zubů, zdravá strava, měkký zubní kartáček a pravidelné návštěvy u zubaře jsou základem péče o fazety. A s tím Vám přeji, abyste se svými fazetami byli spokojení ať už jde o Vánoce nebo kdykoli jindy.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.