Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a fitness listopadu 7, 2023

Co se děje s tělem bez cigaret?

  • Napsáno
    Jiří Novotný

    Jiří Novotný

  • 0 Komentáře

Změna hladiny kyslíku v krvi

Ahoj, z povolání jsem blogger, jmenuji se Jiří a dnes si povíme o tom, co se vlastně děje s tělem, když s cigaretami skončíte. Konec kuřácké kariéry je velká výzva, ale zdravotní přínosy jsou obrovské a velmi rychlé. Jednou z prvních změn, které si můžete všimnout, je zvýšení hladiny kyslíku v krvi. Mé tělo zjistilo, že každá cigaretka mu bere příliš mnoho kyslíku, který potřebuje k provozu. Jakmile jsem přestal kouřit, hladina kyslíku v krvi se vrátila do normálu, cítil jsem se živější a měl jsem více energie.

Regenerace plic a dýchacích cest

Dalším důležitým přínosem ukončení kouření je regenerace plic a dýchacích cest. Je velmi fascinující, jak se tělo dokáže opravit a obnovit svou normální funkci. Mám kamaráda lékaře, který mi řekl, že kouření poškozuje malé řasinky, které pomáhají odstraňovat prach a nečistoty z plic. Po ukončení kouření se tyto řasinky začínají regenerovat a dokáží lépe čistit plicní systém.

Návrat chuťových a čichových buněk

Moje žena Gabriela byla šťastná, když jsem přestal kouřit, nejen kvůli zdraví, ale také kvůli tomu, že konečně chápu, proč má tak ráda různé druhy jídla. Kouření totiž mění vaše chuťové a čichové buňky a když s tím přestanete, začnou se obnovovat. Moje jídlo teď chutná mnohem lépe a voní intenzivněji. To je jeden z nejlepších důvodů k zastavení kouření, který jsem kdy zjistil.

Snížení rizika srdečních chorob

Zní to až neuvěřitelně, ale přestat kouřit může významně snížit riziko srdečních chorob. Samotné kouření zvyšuje krevní tlak, zvyšuje množství škodlivých tuků v krvi a poškozuje stěny cév. To vše vede ke zvýšenému riziku infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Když jsem přestal kouřit, byl jsem šťastný, že jsem svou šanci na srdeční chorobu výrazně snížil.

Snížení rizika nádorových chorob

Jistě všichni víme, že kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vývoj nádorových chorob. Ať už mluvíme o rakovině plic, hrdla, úst, jazyka, jícnu nebo ledvin, kouření zvyšuje riziko vzniku všech těchto nádorů. Když jsem přestal kouřit, cítil jsem se mnohem lépe, že jsem svému tělu ušetřil takové riziko.

Zlepšení kvality života

Některé změny jsou velmi zjevné, jako například lepší dýchání nebo schopnost cítit a chutnat jídlo, ale jsou tu i jiné, méně viditelné výhody. říkám vám, že přestat kouřit změní vaši kvalitu života. Mám více energie, lepší výdrž, lepší krevní oběh, lepší spánek a dokonce se mi zdá, že mám lepší paměť a koncentraci.

Význam podpory v procesu odvykání

Na konci tohoto rozhovoru bych rád zdůraznil, jak důležitá je podpora v procesu odvykání. Ať už jde o podporu od rodiny, přátel, lékařů nebo terapeutů, je neocenitelné mít někoho, kdo vás v tomto procesu podporuje. Měl jsem štěstí, že mě má žena Gabriela podpořila, ale také jsem chodil na terapie a setkání s dalšími lidmi, kteří procházejí stejným procesem. Odvykání je těžké, ale je to jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své zdraví a kvalitu života.

Odměňte se

A teď moje poslední rada. Když přestanete kouřit, odměňte se za to. Koupil jsem si nový bicykl a teď se o víkendech s Gabi touláme po okolí. Je to úžasný pocit volnosti a energie. A co je nejlepší? Našemu psovi Maxovi se to také líbí. Konečně jsem začal opravdu žít. A vy také můžete. Jen to zkuste. Děkuji za pozornost.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.