Adi Záchranka Stomatologie

Ústní hygiena března 28, 2024

Jak vybrat nejlepší mezizubní kartáčky: Průvodce pro perfektní úsměv

  • Napsáno
    Jiří Novotný

    Jiří Novotný

  • 0 Komentáře

Proč je důležitý správný výběr mezizubních kartáčků

Přiznejme si to, ústní hygiena je základem nejen krásného úsměvu, ale také zdraví celého našeho těla. Ačkoli pravidelné čištění zubů kartáčkem a pastou je nezbytné, existují místa, kam klasický kartáček nedosáhne. Právě zde přichází na scénu mezizubní kartáček. Ale jak vybrat ten pravý? Mezi nezbytné aspekty patří velikost, typ vláken, flexibilita a ne zanedbatelná je ani ergonomie rukojeti. Víte, že podle studie publikované v American Journal of Dentistry mezizubní kartáčky odstraňují až o 40% více plaku než pouhé dentální nitě?

Základní typy mezizubních kartáčků

Kartáčky se liší nejen svou velikostí, ale také tvarem, materiálem vláken a typem rukojeti. Někteří výrobci také přidávají antibakteriální úpravy nebo speciální pokrytí, které prodlouží životnost kartáčku. Nejčastěji se setkáme s kovovými nebo plastovými dráty, což může hrát roli při výběru, pokud máte např. ocelové korunky nebo bracky. Gabriela často říká, že výběr správné velikosti mezizubního kartáčku je jako najít klíč k zámku - musí to přesně sedět. Rozlišujeme několik základních velikostí a je důležité znát správně rozměr mezizubního prostoru. Nezapomeňte, že se velikost může lišit v různých částech úst.

Jak správně používat mezizubní kartáčky

Než začnete s používáním, je dobré se poradit se svým zubařem nebo dentálním hygienistou, kteří vám mohou pomoci s výběrem správné velikosti. Až budete mít svůj kartáček, je důležité nezapomenout na správnou techniku. Vložte kartáček mírně šikmo k zubnímu mezizubnímu prostoru a jemně ho pohybujte tam a zpět. Kartáček by měl klouzat snadno a bez bolesti. Pokud cítíte odpor nebo bolest, kartáček je pravděpodobně příliš velký. Jakmile jste hotovi, nezapomeňte jej řádně opláchnout a nechat uschnout, aby se zabránilo množení bakterií.

Nejčastější chyby při používání mezizubních kartáčků

Existuje několik chyb, kterých se lidé často dopouštějí. Patří mezi ně používání příliš velkého kartáčku, přílišného tlaku při čištění nebo používání jednoho kartáčku pro celá ústa. Každý mezizubní prostor může vyžadovat jinou velikost kartáčku, proto je důležité mít různé velikosti. Podle

Journal of Periodontology
, pravidelné používání správně zvoleného mezizubního kartáčku může signifikantně snížit riziko onemocnění dásní. Přílišný tlak může poškodit dásně a odhalit krčky zubů, což vede k citlivosti a dalším problémům. A konečně, používání ošoupaného kartáčku je marnění času - vlákna už nečistí efektivně.

Jak začlenit mezizubní kartáčky do vaší péče o zuby

Začlenění mezizubního kartáčku do vaší každodenní rutiny nemusí být složité. Doporučuji začít s používáním večer, před spaním, kdy máte čas si na novou praxi zvyknout. Postupně můžete přidávat další použití během dne, například po jídle, aby byla ústní dutina vždy čistá. Není to sice něco, co Gabriela a já děláme po každém jídle, ale snažíme se to dělat pravidelně. Uvidíte, že po několika týdnech se vám zlepší nejen pocit z čistoty úst, ale i celkový stav dásní a zubů. A v neposlední řadě, nezapomeňte pravidelně měnit kartáčky a navštěvovat svého dentálního hygienistu pro kontrolu a čištění.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.