Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a wellness září 12, 2023

Co způsobuje praskání zubní skloviny?

  • Napsáno
    Lenka Dvořáková

    Lenka Dvořáková

  • 0 Komentáře

Příčiny praskání zubní skloviny

Jestliže právě sedíte u svého oblíbeného nápoje, na pohodlném křesle, v teple domova, možná si právě louskáte oříšky a najednou uslyšíte nepříjemný zvuk praskání, měli byste to brát vážně. Je to znamení, že váš úsměv je v ohrožení. Co způsobuje praskání zubní skloviny? No, existuje mnoho faktorů a přijdou do hry různé kombinace věcí.

Abychom to pochopili, musíme se podívat pod zubní sklovinu, pod samotný povrch. Zubní sklovina je nejtvrdší tkáň v lidském těle a pokrývá povrch našich zubů. Je složena z více než 95% minerálů, zvláště hydroxyapatitu, což je velmi tvrdá forma vápníku. Ale i přesto může dojít k praskání.

Nekontrolované kousání a štípání

Věděli jste, že nejčastější příčinou praskání zubní skloviny je nekontrolované kousání a štípání? No na to by jsme neměli zapomenout! Naše zuby jsou navrženy tak, aby zvládly určitý tlak. Ale pokud k tomu přidáte ořechy nebo tvrdé sladkosti, je to jako když přidáme podpalovač do ohně.

Vlastně to připomíná příběh mého psa Maxe. Miluje hraní s tenisovými míčky a jednou mi jeho oblíbený míček upadl pod křeslo. Když jsem ho vytáhla, zjistila jsem, že míček je kompletně rozkousaný. A stejně si představte, co by se stalo s vašimi zuby, kdybychom je takto nekontrolovaně kousali a štípali.

Příliš tvrdé kartáčování zubů

Vzpomínám si na jeden den, když jsem navštívila svou zubařku a řekla mi, že bych si měla zuby kartáčovat měkčí zubní kartáček. Říkala, že si můžu zuby kartáčovat i se svou kočkou Bárou – pokud by to bylo možné – dokud nebudu mít pocit, že si zuby kartáčuji příliš tvrdě. Do toho jsme se obě zasmály, ale měla pravdu. Příliš tvrdé kartáčování zubů mohou zubní sklovinu postupně oslabovat a nakonec způsobit její praskání.

Cukroví a sladká jídla

Víte co? Ráda přiznávám, že miluji sladkosti. Ale ať už mluvíme o čokoládě, perníčcích nebo o malinovém dortu z mé oblíbené pekárny, všechny tyto dobroty mohou mít na naše zuby devastující účinky. Cukroví a sladká jídla mohou skutečně poškodit naši zubní sklovinu. Jak? Jednoduše – cukr v těchto sladkostích podporuje vývoj bakterií, které pak produkuji kyseliny. A tyto kyseliny mohou prasknout naši sklovinu jako balónek!

Kyselá jídla a nápoje

Teď se přesuneme k jídlu a nápojům. Musím říct, že miluji citronádu a rajčatovou polévku. Ale obě tyto věci obsahují velké množství kyselin. Kyselá jídla a nápoje, včetně ovoce a zeleniny, mohou postupně rozpustit minerály v zubní sklovině a vést k jejímu praskání. Je to jako když házíte malé kameny na skleněnou výlohu. Časem se sklo prostě rozbije.

Kouření a konzumace alkoholu

Fakt je, že kouření a konzumace alkoholu mohou také poškodit zubní sklovinu. Kouření způsobuje ústní sucho, což znamená, že se ve vaší ústní dutině hromadí bakterie, které produkuji kyseliny. Přitom alkohol dehydrogenezu skloviny a snižuje hladinu fluoridu, který je pro zuby zdravé.

Gastroezofageální refluxní onemocnění

Jistě, mnoho z nás by nemělo rádo, když máme pálení žáhy. Ale víte co je horší? Když se stane chronickým. Gastroezofageální refluxní onemocnění (GERD), onemocnění, které způsobuje chronické pálení žáhy, může také způsobit praskání zubní skloviny. Kyselina ze žaludku, která se dostane do úst, může postupně erodovat sklovinu a způsobit praskání.

Přestože moje rady jsou dobré, nejlepší bude poradit se s odborníkem. Nezapomeňte navštívit svého zubaře alespoň jednou za šest měsíců. Není náhoda, že staré přísloví říká: „Prevence je lepší než léčba“.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.