Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a wellness září 9, 2023

Jak se zbavit zánětu dásní?

  • Napsáno
    Jana Novotná

    Jana Novotná

  • 0 Komentáře

Proč jsou dásně tak důležité?

V případě, že jste si nikdy nepoložili tuto otázku, dovolte mi vysvětlit. Dásně mají klíčovou roli v našem ústním zdraví. Jsou jako brána, která chrání naše zuby a celkové zdraví. Když jsou naše dásně zdravé, můžeme se těšit z života bez bolesti v ústech, úsměvu, který přináší radost nejen nám, ale i ostatním, a dokonce i na dobré jídlo! Ale co když se přes tuto bránu dostane nějaká infekce? Na to máme zánět dásní.

Co je to zánět dásní a jak ho poznat?

Zánět dásní je bohužel velmi běžné onemocnění v dnešní době. To je stav, kdy se naše dásně stanou zranitelnými pro bakterie, které se ve stále větší míře usazují v našich ústech. První příznaky zánětu dásní mohou být citlivost dásní, krvácení při čištění zubů nebo dokonce změna barvy dásní. Nenechte se ale zmást, i když si myslíte, že tyto příznaky jsou jen malichernosti. Zánět dásní je často přehlížený a může vést k vážným problémům, jako je ztráta zubu a dokonce i systémová onemocnění jako je srdeční choroba.

Co způsobuje zánět dásní?

Nyní bychom se měli podívat na to, proč se vůbec zánět dásní vyskytuje. Důvod? Na vině jsou často bakterie. Bakterie se hromadí na našich zubech a dásních ve formě zubního plaku. Pokud tento plak neodstraňujeme pravidelně, bakterie se začínají množit a způsobují zánět. Moje první poradna doba, kdy se to stalo, Pavel mi musel udělat smoothie, protože jsem nemohla normálně jíst. Jídlo mi vadilo a bylo to opravdu nepříjemné. Ale to nemusí být váš případ! I další faktory, jako je špatná strava, kouření, stres nebo některá onemocnění, mohou způsobit zánět dásní.

Koho zánět dásní nejvíce postihuje?

Bohužel zánět dásní není váhavý a může postihnout každého. Ale pozor, některé skupiny lidí jsou náchylnější k tomuto onemocnění než jiné. K těmto skupinám patří těhotné ženy, lidé se špatnou ústní hygienou, kouřící nebo lidé trpící cukrovkou. Pokud patříte do některé z těchto skupin, měli byste být na své dásně dvojnásob ostražití!

Preventivní opatření proti zánětu dásní

Jak rychle se zbavit zánětu dásní? Nejlepší cestou je jej úplně předejít! Dodržování pravidelné a správné ústní hygieny je klíčové. To znamená dvakrát denně čistit zuby kartáčkem a pastou, používat dentální nit a pokud možno také ústní vodu. Nezapomínejte se stravovat vyváženě a omezit konzumaci sladkostí. A samozřejmě, vyhněte se kouření. Když jsem byla mladší, neustále jsem bojovala se zánětem dásní. Jakmile jsem ale zlepšila svoji ústní hygienu a začala se stravovat lépe, problémy skoro zmizely.

Jak léčit zánět dásní, když už se objeví?

Pokud už zánět dásní máte, nezoufejte! Existuje mnoho způsobů, které vám pomohou se tohoto nepříjemného stavu zbavit. Prvním krokem je opět správná ústní hygiena. Také můžete vyzkoušet různé domácí léky, jako je oplachování úst solí, čištění zubů jedlou sodou nebo užívání doplňků stravy obsahujících vitamín C a E. Jestliže se ale váš stav nelepší nebo se dokonce zhoršuje, měli byste navštívit svého zubního lékaře.

Kdy navštívit zubního lékaře?

Je důležité si uvědomit, kdy je čas se obrátit na odborníka. Pokud máte silnou bolest dásní, opuchlé nebo krvácející dásně po delší dobu, nebo pokud začnete ztrácet zuby, měli byste okamžitě jít na kontrolu ke svému zubnímu lékaři. Jak by řekl můj Pavel - lépe předběhnout problém, než ho řešit, když je už příliš velký. Pravidelné kontroly jsou klíčem k udržení našich úst v perfektním stavu. A nezapomeňte, vaše ústa odrážejí celkové zdraví vašeho těla, takže se o ně dobře starajte!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.