Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a lékařství září 2, 2023

Co to je předkus?

  • Napsáno
    Hugo Král

    Hugo Král

  • 0 Komentáře

Jak poznat předkus?

Ahoj, jmenuji se Hugo a mám pro vás zajímavý článek o něčem, co se nazývá předkus. Ano, předkus čili "protrusion", jak se říká v odborných kruzích. To je něco, co mnoho z nás zažívá, ale málokdo ví, jak se to jmenuje. Svým způsobem to může být trochu zábava, když to poprvé uslyšíte, protože to "předkus" vypadá a zní docela vtipně, že? Ale pokud to máte, není to vůbec sranda.

Na světě existuje bezpočet lidí s kolečky a dráty na zubech, někteří z nich jsou moji přátelé a rodina. Věděli jste, že velká část z nich je měla kvůli předkusu? No, teď už to víte! To je jeden z těch případů, kdy věda přichází s řešením pro obyčejné lidi - a my, obyčejní lidé, to absolutně bereme za samozřejmost.

Je to podobné, jako když moje kočka Medvěd sáhne po svém oblíbeném míčku. Ne, opravdu! Medvěd je expert na dosahy. Když vyskočí, aby chytil ten míček, je to jako nějaký surrealistický balet. A my si to bereme jako samozřejmost. "Jo, Medvěd si hraje s míčkem", řeknete si. Ale co když je to komplikovanější? Stejně jako předkus.

Co je to předkus?

Pokud se chcete dozvědět, co přesně je předkus, je to ve skutečnosti docela jednoduché. Předkus je stav, kdy horní zuby vyčnívají před spodními zuby. Takový stav může být buď důsledek genetiky, nebo je výsledkem určitých návyků, jako je dlouhodobé sání prstu nebo používání dudlíku.

Jak to poznat? No, kdybychom potřebovali nějaký specifický příznak, pak by to bylo, když se usmíváte. Pokud vaše horní zuby vyčnívají před spodními, pak máte nejspíše předkus. Sice to může být trochu problematické v sociálních situacích, ale na druhou stranu to může být také docela roztomilé.

Kde se bere předkus?

Ale kde se vůbec bere předkus? Máte ho hned, jak se narodíte? Nebo se nějak vyvíjí? Jak jsem už zmínil, je to buď genetické, nebo je to způsobeno některými každodenními návyky. Je pravda, že pokud máte rodiče nebo prarodiče s předkusem, může se to vyvinout i u vás. Ale nebojte se, to není nic strašného. Odstraňování předkusu je běžnou praxí, kterou provádí mnoho zubařů po celém světě.

Další příčinou může být dlouhodobé sání prstu nebo používání dudlíku. Jsem si jistý, že mnoho z vás si pamatuje, jak jste sáli prst, když jste byli malí, nebo jak jste dali svému děťátku dudlík, aby se uklidnilo. Ale kdo by si myslel, že to může mít takové následky? Vždyť věda je tak fascinující!

Je předkus špatný nebo chcete-li, zdravotně rizikový?

No a je předkus špatný? Nesmíme zapomenout, že každý z nás je jedinečný a není nám všem dáno, abychom měli dokonalý úsměv z reklamy na zubní pastu. Předkus může určitě způsobovat některé problémy, jako je obtížné kousání nebo potíže s řečí. Ale naštěstí pro nás existují zubaři a ortodonti, kteří nás mohou přivést na správnou cestu ke krásnému a zdravému úsměvu!

Jednou z nejčastějších metod korekce předkusu je použití rovnátek. Jak jsem již zmínil výše, znám mnoho lidí, kteří měli kvůli tomuto problému rovnátka. Bylo to nezbytné k nápravě jejich úsměvu a oni jsou za to nyní velmi vděční.

Rady a tipy - jak se vypořádat s předkusem?

A co je nejlepší na celé věci? Předkus se dá řešit! Existuje mnoho možností, jak to napravit. Můžete si vybrat cestu rovnátek, které jsou v současnosti velmi efektivní a stále více oblíbené. Nebo můžete zvolit napravit to operací. Ať už si vyberete jakoukoli možnost, nezapomeňte se poradit se svým lékařem nebo zubařem, abyste se ujistili, že zvolený postup je pro vás ten pravý.

Mimochodem, věděli jste, že je možné předcházet předkusu? Ano, je to pravda! K tomuto účelu existuje několik různých řešení. Například můžete zvážit omezení doby, po kterou vaše dítě používá dudlík, nebo ho přestat koupat, když je staré dva roky. Také můžete v časném věku zahájit návštěvu u zubaře, aby se zajistil správný vývoj čelisti a zubů.

Tak to je vše, co jsem chtěl říci o předkusu. Doufám, že jste se něco nového naučili a že to bude pro vás užitečné. Pamatujte, že každý z nás je jedinečný a je důležité, abychom se cítili pohodlně a šťastně, bez ohledu na to, jak vypadá náš úsměv. Takže pokud máte předkus, nebojte se ho. Je to jen další věc, která vás dělá výjimečnými!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.