Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a péče o zuby listopadu 30, 2023

Jak probíhá proces zubních implantátů

  • Napsáno
    Lenka Dvořáková

    Lenka Dvořáková

  • 0 Komentáře

Úvod do světa zubních implantátů

Jednou z nejúčinnějších metod pro nahrazení chybějících zubů jsou zubní implantáty. Můj manžel Jakub měl tudíž opodstatněné obavy, když se mu podařilo ztratit jeden ze svých zubů během intenzivního tréninku boxu. Ale jak dobře víme, každá nová situace nám dává možnost nahlédnout do nových obzorů poznání. Jako pár, který se s tímto procesem poprvé setkal, jsme byli zvědaví, jak to všechno funguje, a tak jsme se ponořili do fascinujícího světa zubních implantátů.

Zubní implantáty jsou malé titanové šrouby, které zastupují kořen zubu. Chirurgický zákrok je nutný pro jejich umístění do čelisti. Po jejich zarůstání do čelisti se na ně nanese zubní korunka. I když to může znít jako hrůzostrašný proces, je to v podstatě rutinní zákrok. Jakub to shrnul velmi jednoduše - je to jako kdyby se vám do čelisti postavil malý titanový sloupek a na ten se pak přidělal zub.

Vyhledání kompetentního odborníka

Koneckonců, v nachystaných věcech je síla. Prvním krokem ve snaze o úspěšný zubní implantát bylo najít toho správného odborníka. Při hledání specialisty jsme měli na paměti několik klíčových otázek. Byli jsme si jisti, je to zubní chirurg nebo zubní lékař, kdo provádí implantáty? Jak dlouho to trvá? A jaký je proces pro získání zubních implantátů?

Nutno zmínit, že jsme se v České republice setkali s několika velmi kvalifikovanými a zkušenými zubními chirurgy. Po výběru jsme začali proces krok za krokem. Jakubův zubní chirurg začal s provedením komplexního vyšetření a CT snímku, aby zjistil, zda je Jakub dobrým kandidátem pro zubní implantáty.

Plánování procesu

Náměstí obrázků, map a plánů bylo základem pro další krok v procesu - plánování procesu zubních implantátů. Jakubův zubní chirurg vytvořil podrobný plán, který zahrnoval vše, od typu a velikosti implantátu, až po to, jak bude následující péče o implantát zajištěna. Jakubovi bylo vysvětleno, že proces vyžaduje strpení. Po implantaci šroubu nebude moci zatížit oblast po dobu několika měsíců, aby se šroub mohl pevně zakořenit v čelisti.

Víceméně, na proces zubních implantátů se musí pohlížet jako na maraton, nikoliv sprint. Jelikož Jakub je také běžec, tato analogie mu dala dobrý smysl. Proces se nespěchá a každý krok je pečlivě naplánován a proveden.

Realizace procesu zubních implantátů

Nakonec nastal den D, kdy se Jakub setkal se svým zubním chirurgem, aby zahájil proces zubních implantátů. Kubík byl zaveden do lehkého spánku pomocí sedace, zatímco zubní chirurg čekal s týmem na to, aby začal provádět chirurgickou část procesu. Jakub si po probuzení vzpomněl jen na to, že mu sestra pomohla sednout a dostat ho do postele a že na něm byla nasazena ledová obálka, aby se snížilo otok a bolest.

Kromě jistého nepohodlí a otoku po operaci Jakub prohlásil, že proces byl mnohem méně hrůzostrašný, než si představoval. Musel si vzít několik dní volna, aby se zotavil a aby jeho tělo začalo léčit. Ale což, kdo by odmítl několik dní odpočinku na gauči s apoštolou Pavlem (naše kočka Bára) a milovaným Maxem (náš pes Max), který je u nohou?

Péče po zákroku a dlouhodobá údržba

Postoperativní péče byla další zásadní součástí celého procesu. Jakub musel dodržovat přísnou hygienu, aby se zabránilo jakýmkoli infekcím. Rovněž byl varován, aby se vyvaroval fyzické námahy a konzumaci tuhých potravin. A samozřejmě bylo důležité sledovat jakékoliv abnormální symptomy.

Co se týče dlouhodobé péče, zubní implantáty vyžadují stejnou údržbu jako běžné zuby. Pravidelné čištění zubů, mezizubní nitě a prohlídky u zubního lékaře jsou iniciály, které budou holíbat dlouhodobou údržbu zubních implantátů.

Zakončení – jak se Jakub cítí s novým zubem?

Nakonec bylo vše hotovo. Jakub se zotavil, implantát byl plně zarostlý a korunka byla připevněna. Konečný výsledek byl impozantní, vypadá jako pravý zub a navíc Jakub už nemá mezery mezi zuby při širokém úsměvu na společenských fotkách.

Ve své nové roli "člověka s kovovou čelistí" jak rád sebe a svůj nový zub přezdívá, se Jakub cítí skvěle. A já v tuto chvíli nevím, co je větší úleva, to, že je vše za námi, nebo to, že už se nemusím dívat na tu mezeru ve fotografii našeho svatebního dne!

Takže když je to všechno řečeno a uděláno, proces zubních implantátů byl fascinující dobrodružství, do kterého jsme se vydali s Kubou. I když to tak na začátku nevypadalo, díky důkladné přípravě a dobré péči specialistů to bylo hodně snazší, než jsme si původně mysleli. A co je nejdůležitější, Jakub má opět úplný počet zubů!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.