Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a péče o tělo listopadu 7, 2023

Jak poznat kaz od plomby?

  • Napsáno
    Eliška Pospíšilová

    Eliška Pospíšilová

  • 0 Komentáře

Co je to kaz a co je to plomba?

Vždycky jsem si říkala, jak na to přijít, jestli mám kaz nebo plombu? Já, Eliška, jsem vždycky měla problémy s zuby. Už od malička mě trápil kaz, a když jsem poprvé slyšela slovo "plomba", byla jsem zmatená. Ale časem jsem zjistila, že kaz je v podstatě škoda na zubu způsobená bakteriemi, která může způsobit nejen nepříjemný zápach z úst, ale i bolest při jídle nebo pití. Naopak plomba, nebo také amalgám, je materiál, který zubaři používají k vyplnění těchto kazových děr.

Plomba je proto spíše dobrá zpráva, protože znamená, že byl kaz odstraněn a zub byl reparován. Ale jak poznat, jestli máme kaz nebo plombu? Existují nějaké jasné znaky? Je nějaký zvláštní trik, jak se vyhnout panice při pomyšlení na návštěvu zubaře?

Nerovný povrch zubu: Kaz nebo plomba?

Prvním jasným znakem, že něco není v pořádku s vaším zubem, je nerovný povrch. Doopravdy, kdo by to do sebe chtěl? Bohužel, s kazem se může setkat každý, bez ohledu na věk. A čím starší jsou zuby, tím je pravděpodobnější, že budou mít kaz či plombu. Nerovný povrch zubu je často prvním znakem, že se něco děje. Tento nerovný povrch může způsobovat nepohodlí při čištění zubů, a pokud je povrch tvrdý a šedivý, může to být plomba.

Ale co když je povrch zubu měkký a hnědý? To je pravděpodobně kaz. To je ta chvíle, kdy je čas vyrazit za zubařem a nechat se prohlédnout. Já vím, zubaři nejsou naše oblíbené návštěvy, ale věřte mi, je lepší opravit kaz, než se nakonec potýkat s větším problémem.

Pocit citlivosti v zubech

Víte, co je to ten pocit, když se kousnete do parádního zmrzlinového poháru a ten mráz projede až k vašim zubům? No, to je vlastně pocity citlivosti v zubech. Někdy je to normální, ale pokud se stane příliš často nebo je příliš silný, může to být znakem kazové díry. Pokud plomba není správně nainstalována, může způsobit také citlivost.

A tak, když si vychutnáváte svou oblíbenou zmrzlinu a pocítíte tu bolest v zubech, možná je to čas na návštěvu zubaře. Vždyť zmrzlina by měla být radost, ne trápení, že?

Tmavé skvrny na zubech

Jedním z nejjasnějších znaků kazové díry jsou tmavé skvrny na zubech. Skvrny mohou být hnědé, černé nebo dokonce šedé. Jsou jakoby malými stopy kazových bakterií, které se snaží proniknout dovnitř zubu a způsobit škodu. Na druhou stranu, pokud vidíte na zubu šedou nebo stříbrnou skvrnu, je to pravděpodobně plomba.

Pamatujete, jak jsem říkala, že jsem od malička měla problémy s kazem? Tak jednou jsem si všimla takové malé tmavé skvrny na jednom ze svých zadních zubů. Byla jsem přesvědčena, že to je nějaký zvláštní znamení od vesmíru, ale skončilo to výletem k zubaři a plombou. No, díky tomu již rozumím rozdílu mezi kazy a plombami.

Zubní bolest během jídla nebo pití

Pokud cítíte bolest při jídle nebo pití, může to být znakem kazové díry nebo neúspěšné plomby. Když má zub kaz, bolest je často první signálem. Když jíte nebo pijete, tlak na zub může vyvolat bolest. Na druhou stranu, pokud máte plombu a cítíte bolest, může to znamenat, že plomba není správně umístěna nebo že se pod ní vyvinul nový kaz.

Bolest zubů by měla být vždy důvodem k návštěvě zubaře. Já jsem jednou ignorovala bolest jednoho zubu a skončila jsem s infekcí a kořenovou léčbou. Věřte mi, to je něco, čemu chcete a měli byste se vyhnout.

Rozpoznat kaz od plomby při pohledu na rentgen

Sám o sobě kaz na zubech nebo plomba nemusí být vidět na rentgenovém snímku. Ale zubař umí při prohlídce rentgenů určit, zda máte kaz nebo plombu. Kaz se na rentgenovém snímku projeví jako tmavá skvrna. Plomba je na rentgenovém snímku vidět jako světlejší skvrna.

Navštěvujete pravidelně svého zubaře? Pokud ne, měli byste. Já jsem se to naučila tvrdým způsobem, když jsem ignorovala své zuby po nějakou dobu. Další kořenová léčba? Ne, díky, raději chodím pravidelně na preventivní prohlídky.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.