Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a Fitness září 13, 2023

Čím nahradit zubní nit?

  • Napsáno
    Jakub Dvořák

    Jakub Dvořák

  • 0 Komentáře

Význam zubní niti ve zdravé ústní hygieně

Jakub tady. Frida, moje milovaná želva, nemá problémy s čistotou zubů - úplně jim uniká, jaké to je, když máte v puse nějaké ty potraviny nebo bakterie mezi zuby. Ale pro nás lidi je to trochu jiné. Zubní nit je nástroj, který pomáhá odstranit potravinové zbytky a plak, který se hromadí mezi zuby a pod dásněmi. Když nám dojde nit, může to být potíž, ale nezoufejte. Existují alternativy, které můžete použit, pokud se dostanete do situace, kdy zrovna nit nemáte po ruce. Tak pojďme na to.

Vodačka pro ústní hygienu

Vodačka, neboli irigátor, je skvělý nástroj pro čištění mezer mezi zuby. Princip je jednoduchý – pod tlakem stříkat vodu mezi zuby. To odstraňuje nečistoty a masíruje dásně, což pomáhá udržovat je zdravé. Použití vodačky je velmi jednoduché a jde to rychleji než nitění. Navíc je mnohem zábavnější. Já mám třeba model, který jde nastavit na různé intenzity tlaku, takže si mohu vychutnat pocit čistých zubů bez ohledu na to, jak tvrdý den jsem měl.

Mezizubní kartáčky - malé, ale účinné

Mezizubní kartáčky jsou další skvělou alternativou k zubní nitě. Jsou menší a lehčí na použití než nit a mohou se dostat na místa, která jsou pro zubní nit obtížně přístupná. Měl jsem jednou takový malý kartáček a zapomněl jsem ho někde. Když jsem ho našel, byl úplně zarostlý prachem a špínou. To mi připomnělo, jak důležité je čistit mezi zuby. Koneckonců, kdo by chtěl mít v ústech něco tak špinavého jako ten můj zapomenutý kartáček?

Zubní koncovky pro elektrický kartáček

Pokud používáte elektrický zubní kartáček, mohou existovat speciální koncovky určené pro čištění mezi zuby. Tyto koncovky mají malé štětinky, které mohou vstoupit mezi zuby a vyčistit je podobně jako zubní nit. Já sám jsem jednou zapomněl, že mám takovou koncovku, a když jsem ji objevil, bylo mi to tak směšné, že jsem se málem udusil smíchy. Opravdu, skoro jako kdybych zapomněl na celý svět zubní hygieny!

Ústní voda jako pomocník

Ústní voda sice nevymaže potravu z mezi vašich zubů, ale může výrazně přispět k lepšímu ústnímu zdraví tím, že zabíjí bakterie, omezuje tvorbu plaku a posiluje dásně. Používám ústní vodu každý den a mohu vám říci, že si bez ní myslím, že by mé ústa nebyla tak svěží. A navíc, kdo by odolal tomu pocitu čerstvosti, který vám ústní voda poskytne?

Zubní nit koňskými žíněmi

Možná se to zdá jako vtip, ale koňské žíně byly používány jako zubní nit už ve starověkém Římě. Dobře, já se samozřejmě v současnosti koňskými žíněmi nepoužívám, ale zajímavost to je. Takže pokud jste vášnivý archeolog nebo vášnivý jezdec a máte po ruce koňské žíně, máte zajištěno náhradní řešení - nyní již s historickým nádechem.

Zubní pásky

Zubní pásky slouží stejným účelům jako zubní nit, ale jsou širší a ploché, takže jsou v některých případech pohodlnější na použití. Sám mám několik zubních pásek ve své koupelně. Jsou skvělé, když nemám čas na to nitění a potřebuju rychle vyčistit zuby - tedy odstranit zbytky jídla mezi zuby a odstranit také zlý dech.

Jiné přírodní alternativy zubní niti

Používali jste někdy stébla trávy nebo tenké větvičky ke čtistení zubů? Mohlo by vás překvapit, ale v mnoha kulturách se používají tato přírodní řešení k ústní hygieně už tisíce let. Nejdříve se o tom dozvíte, když jste na výletě a uvědomíte si, že jste zapomněli zubní kartáček. Je dobré vědět, že existují takovéto přírodní alternativy, pokud byste se dostali do takové situace.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.