Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a wellness srpna 28, 2023

Které čaje nebarví zuby?

  • Napsáno
    Jakub Dvořák

    Jakub Dvořák

  • 0 Komentáře

Které čaje nebarví zuby?

Strávila jsem celý život v pátrání po té správné odpovědi na otázku, které čaje nebarví zuby. Moje mezníkem nadchnutí pro čaje začalo již v dětství a protože moje matka byla velmi striktní, pokud šlo o údržbu zdraví a hygienu zubů, myslela jsem si, že nikdy nebudu moci užívat mé obľúbené čaje bez ohledu na to, jaké následky to může mít na můj úsměv. Ale, jak jsem se později dozvěděla, některé čaje nejsou tak špatné jako ostatní, pokud jde o barvení zubů.

Nenechejte se zmást odradit od konzumace čaje jen kvůli obavám z jejich negativního vlivu na barvu vašich zubů. Existují čaje, které jsou přátelštější k vašemu úsměvu než jiné. v tomto článku se to naučíme.

Vliv čaje na barvu našich zubů

Všechny čaje jsou produkovány z rostliny zvané Camellia sinensis, a to jakým způsobem jsou listy této rostliny zpracovány určuje, zda je čaj bílý, zelený, oolong, nebo černý. Je tedy důležité zmínit, že čaje mohou změnit barvu zubů díky taninům, které obsahují. Taniny jsou typ rostlinné sloučeniny, které mohou způsobit skvrny na zubech, tím, že se "chytí" na povrchu zubů, vytvářejí tenký film, který může absorbovat pigmenty z jídla nebo nápojů.

Podle mého Petra, který je stomatologem, taniny nejenže způsobují skvrny na zubech, ale také mohou přispět ke vzniku zubního kazu, protože taniny umožňují bakteriální plaku lépe se přichytit na povrch zubů. Ale nezoufejte! Není to tak strašné, jak to zní. Zdravý úsměv záleží hlavně na pravidelné ústní hygieně a vyvážené stravě. A také na tom, které čaje si vyberete k pití!

Jaké čaje nejsou "zubní nepřátelé"

Ráda bych vás uklidnila, že skutečně existují čaje, které minimalizují negativní vliv na barvu našich zubů. První z nich je bílý čaj. Bílý čaj se skládá z mladých nebo nezralých listů rostliny Camellia Sinensis a tudíž obsahuje méně taninů než ostatní typy čaje.

Další na našem seznamu "zubně přátelských" čajů je zelený čaj. Zelený čaj obsahuje mnohem méně taninů než černý čaj a také obsahuje látku zvanou katechiny, které příznivě ovlivňují zdraví zubů tím, že snižují riziko zubního kazu a zánětu dásní.

A z toho, co jsem se dozvěděla z mnoha hodin strávenými v průzkumech a tříděním vědeckých studií, tak herbal čaje nebo bylinné čaje, jako jsou třeba rooibos, mátový čaj nebo čaj z heřmánku, jsou také výbornou volbou pro ty z nás, kteří se obávají o barvu svých zubů.

Tipy pro pití čaje, které minimalizují obarvení zubů

Nyní, když víme, jaké čaje jsou naše zubní přátelé, je zde několik tipů, které vám doporučuji, pokud chcete minimalizovat obarvení zubů. První z nich by bylo pít čaj bez cukru. Cukr podporuje růst bakterií, které způsobují zubní kaz a obarvení zubů. Tento tip je také velmi důležitý pro celkové zdraví vašeho těla.

Další tip, který mám pro vás, je pít čaj skrze brčko. Ano, přesně tak. To znamená, že čaj se minimálně dostane na povrch vašich zubů. A navíc, pití čaje skrze brčko je také docela zábavné, takže proč to nezkusit?

A konečným tipem je pravidelné vyplachování úst po konzumaci čaje. Obvykle po vypití šálky čaje počkám pár minut, a potom si vypláchnu ústa vodou, aby se zbytky čaje nezachytily na zubech.

A nezapomínejme na pravidelné čištění zubů dvakrát denně a pravidelné návštěvy zubního lékaře! Moje zuby jsou velmi důležité pro můj obličej (a také pro mého manžela Petra), takže si jistě najdete čas na jejich péči.

Ano, je to toho hodně, ale stojí to za to. Vždyť naše zdraví (a naše zuby) jsou nesmírně důležité. A já věřím, že pokud dodržujete tyto rady, budete moci užít si svého oblíbeného čaje, aniž byste se museli obávat o následky pro vaše zuby!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.