Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a wellness září 17, 2023

Jak rovnátka mohou ovlivnit vaše dýchání

  • Napsáno
    Hugo Král

    Hugo Král

  • 0 Komentáře

Jakým způsobem mohou rovnátka ovlivnit dýchání?

Touto otázkou jsem se zabýval, když před časem začal můj syn Oskar nosit rovnátka. Patří do té skupiny dětí, které mají od přírody nepořádek v atypicky malém ústním dutině. Tak, a máme i první příběh. Když mu lékař poprvé oznámil potřebu nošení rovnátek, reagoval oboustranným zděšením. Nejen, že měl představu, jak bude s rovnátky vypadat, ale také se ptal: "Tati, budu ještě moci normálně dýchat?"

Jak sám jsem zjistil, ovlivnění dýchání při nošení rovnátek je velmi reálnou problematikou. Ale jaký je vlastně ten vliv? To je otázka, na kterou se pokusím odpovědět v tomto článku.

Koneckonců, jak rovnátka fungují?

Předtím, než se rovnou pustíme do toho, jak mohou rovnátka ovlivnit dýchání, je dobré si zopakovat, jak vlastně fungují. Rovnátka jsou zařízení, které koriguje postavení vašich zubů a čelisti. Mají za úkol zarovnat zuby ve vaší ústní dutině, vytvořit rovné a rozměrům odpovídající okluzi a zlepšit estetický vzhled vašeho úsměvu.

Srozumitelněji řečeno - rovnátka nám tlačí na zuby. Nebo lékařsky precizněji - vládnou silám, které pomáhají měnit polohu zubů. Tyto síly se pohybují v přesně definovaném směru a s přesnou intenzitou - tak, aby bylo dosaženo správného nasměrování a postavení zubů.

Proč rovnátka mohou ovlivňovat dýchání?

Nyní už víme, jak rovnátka fungují. Ale proč by měly ovlivňovat dýchání? Jednoduše řečeno, rovnátka mohou ovlivnit dýchání, protože ovlivňují prostorové uspořádání úst a čelisti. To může mít za následek změnu vašich dýchacích cest. Tedy těch prostorů, kterými proudí vzduch při vdechování a vydechování.

Mějte na paměti, že dýchací cesty procházejí podél vašich úst a nosu. Když je jejich tvar nebo poloha ovlivněna rovnátky, může to mít dopad na průtok vzduchu. Právě to může mít za následek změnu vašeho dýchání.

Jaké změny dýchání mohou nastat?

Dalším důležitým bodem, kterým se musíme zabývat, je otázka, jaké konkrétní změny mohou rovnátka způsobit v dýchání. Nejčastěji se setkáváme se dvěma typy změn: pokud jde o rychlost a hloubku dýchání.

V případě rychlosti dýchání zjistíte, že potřebujete více dechu na výkon jedné nádechové a výdechové akce. Může to znamenat, že dýcháte rychleji, a to buď v důsledku menšího průtoku vzduchu nebo v reakci na pocit nedostatku dechu.

Pokud jde o změnu hloubky dýchání, může to být kvůli omezení, které rovnátka kladou na pohyb vaší dolní čelisti. Pokud nemůžete otevřít ústa tak široko, jak byste měli, nemůžete se nadechnout tak hluboko, jak byste měli.

Co můžeme udělat pro zlepšení dýchání při nošení rovnátek?

Zatímco ovlivnění dýchání může být nevyhnutelnou součástí nošení rovnátek, existují způsoby, jak těmto potížím čelit. Jednou z nejjednodušších strategií je cvičení dýchání.

Cvičení dýchání jsou účinným způsobem, jak zlepšit svou schopnost dýchat, a to především tím, že zlepšují vaši schopnost ovládat svůj dech. Existují různé techniky dýchání, které můžete vyzkoušet, ať už jde o diafragmatické dýchání, bránicové dýchání, pranajámu atd.

Jinými možnostmi jsou úprava stravování a životosprávy, omezení fyzické námahy a pravidelná návštěva u lékaře, kde vás budou průběžně sledovat, jestli se dýchání nezhoršuje.

Rovnátka mají mnoho beneficí a stojí za to přetrvat období přizpůsobování se. Moje rada je brát jakékoliv pocity napětí nebo nepohodlí vážně a nepodceňovat obecné zdraví. Koneckonců, zdravý úsměv stojí za všechny dočasné výzvy, které rovnátka přinášejí. Tak, až o tom budete přemýšlet už před spaním, zavřete oči, nadechněte se, vydechněte a pamatujte, že dýchání je dar. A jak jsem se přesvědčil na synovi Oskarovi, i s rovnátkama se dá dýchat.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.