Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a Lékařství listopadu 12, 2023

Jak dlouho mohu mít otevreny zub?

  • Napsáno
    Jana Novotná

    Jana Novotná

  • 0 Komentáře

Otevřený zub a jeho rizika

Dnes vám chci mluvit o něčem, co nás možná všechny někdy postihlo, a tím je otevřený zub. Jsem jistá, že většina z nás to považuje za běžnou věc, kterou můžeme nechat bokem až do doby, kdy to přestane bolet. Ale co když jsem vám řekla, že otevřený zub může mít vážné následky pro naše zdraví? Nikdo z nás by nepovažoval otevřenou ránu na těle za jednoduchou záležitost. Podobně i naše zuby potřebují stejnou pozornost a péči. Hlavně pokud máte otevřený zub, musíte být velmi opatrní. V případě, že zub otevřete a necháte ho tak, mohou se do něj dostat bakterie a způsobit zánět. Představte si, že to je jako mít otevřenou bránu pro bakterie přímo do vašeho těla.

Trvání otevřeného zubu

Nemohu dostatečně zdůraznit důležitost okamžité návštěvy zubaře po zjištění otevřeného zubu. I když může bolest ustoupit, neznamená to, že problém zmizel. Bolest je jen způsob, jakým nám tělo signalizuje, že něco není v pořádku. Jakmile ta bolest zmizí, většina z nás ztratí motivační faktor k návštěvě zubaře. Ale to je obrovská chyba! Kéž bych měla korunu za každýkrát, co mi někdo řekl "Už to nebolí, takže jsem si myslel, že je to v pořádku". Ano, možná se cítíte lépe, ale vaše tělo je stále v ohrožení. Takže, jak dlouho můžete nechat zub otevřený? Tak krátko, jak to jen jde. Pokud to zjistíte o víkendu, jasně, počkejte, až budete moci přijít na pondělní schůzku. Ale pokud to objevíte v pondělí ráno a váš zubař má volné místo ve středu, vezměte si ho!

Otevřený zub versus zapálení zubu

V podstatě můžeme říci, že otevřený zub je jakási brána pro infekci, pokud ho ignorujete. Ale jak dlouho to může trvat? To je téma, které se liší od jedince k jedinci. Vaše tělo a imunitní systém se budou snažit bojovat proti infekci, ale to samozřejmě nemůže trvat navždy. Zjednodušeně řečeno, chápu, že ne každý má rád návštěvu zubaře, ale je důležité vzít v úvahu zdraví a bezpečnost vaší ústní dutiny a vašeho těla jako celku. Nehledě na to, že absces a jiné následky otevřeného zubu mohou být podstatně bolestivější (a nákladnější) než původní návštěva zubaře.

Preventivní opatření

Myslím, že na tomto místě byste chtěli slyšet nějaká rada, jak se vyhnout návštěvě zubaře, že ano? Ale jak jsem již řekla, i když návštěvy zubaře nejsou právě na vrcholu našeho seznamu oblíbených aktivit, jsou nezbytné. Nicméně, můžete podniknout některé kroky k prevenci problémů, které mohou vést k otevření zubu. Pravidelné čištění zubů a používání nití jsou samozřejmostí.

Můj příběh s otevřeným zubem

Nakonec bych vám chtěla nabídnout trochu osobního příběhu, který vás snad přesvědčí o důležitosti návštěvy zubaře. Budu upřímná, byla jsem jedním z těch lidí, kteří by vždy odložili návštěvu zubaře, pokud to bylo možné. Ale jednou jsem měla otevřený zub a ignorovala jsem ho. Myslela jsem si, že se všechno vyřeší samo od sebe. Oh boy, jak jsem se mýlila. Nakonec jsem skončila na pohotovosti s nebývalou bolestí, která vzešla z mého zapálení zubu.

Závěrem

Zde je konečná hodina pravdy - jak dlouho můžete mít otevřený zub? Odpověď je krátká a jednoduchá - pokud to jen jde, vůbec ne! Řeknu to znovu a znovu, neignorujte své zdraví úst. Pokud máte otevřený zub, usilujte o to, aby byl co nejdříve řešen. To může předcházet možným komplikacím a ušetří vám spoustu bolesti a stresu v budoucnu. Usmívejte se a buďte zdraví!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.