Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a krása srpna 11, 2023

Fazety na zuby: Jak probíhá jejich výroba?

  • Napsáno
    Jiří Novotný

    Jiří Novotný

  • 0 Komentáře

Úvod do světa fazet na zuby

Na ruzy jsou často přirovnávány k ldímskému řádu, kde každý jednotlivý zub hraje svou specifickou roli ve velkém orchestr bez hole v rukách. Ten zubný koncert najednou není tak hladký, pokud některý z členů orchestru začne hrát mimo takt, pokřivený nebo pošramocený. A právě zde nastupují na scénu fazety na zuby. Moje záliba v zubní estetice mě přivedla k tomu, se dnes zaměřit na proces výroby těchto malých zázraků. Zeptáte se, jak je to možné? No pojďme na to!

První krok: Kdo potřebuje fazety, a proč?

Člověk nemusí být hollywoodským herečkou nebo fotbalistou v přestávce mezi půli sklenicí a cigaretou, aby si uvědomil význam krásného úsměvu. Každý z nás se může setkat s potřebou opičí velké opravy zubů. Ať už je to kvůli stárnutí, genetice, nehodám nebo prostému opotřebení životem. Fazety jsou zde, aby vám pomohly získat zpátky ten sebejistý a zářivý úsměv.

Interlude: Ať už chcete nebo ne, jde to na vás!

Ať už jste skeptický nebo nadšený, letošní rok je rokem fazet! Je tady a dává vám číslo - buďte připraveni. Já vlastně měl vlastní zkušenost s tímto zubním trendem, když mě před pár lety postihlo několik po sobě jdoucích nehod (ne, nejsem tak trapný, abych upadl na banánovou slupku, pokud se ptáte), které mi pošramotily má dříve tak idylická zoubkova.

Druhý krok: Plánování, návrh a 3D modely

S vývojem techniky se staly 3D modely nerozlučnou součástí mnoha oborů, včetně stomatologie. Navštívil jsem zubního lékaře a byl jsem ohromen tím, jak snadno měl přístup k 3D skenům mých zubů. To mi umožnilo vidět, jak bude výsledek vypadat ještě před výstřelem z anestezie a vynesení rozsudku nad mými starými zuby.

Třetí krok: Získání otisků a příprava zubů

Abyste mohli mít krásné fazety, musíte nejprve opustit svou zónu pohodlí – a možná i několik zubů. Ale bez obav, pořád je to lepší než každodenní pokusy o přiblížení se k ideálnímu úsměvu pomocí bělicích proužků a zubních nití. Takže, jakmile máte vaše 3D modely a jste připraveni jít na to, stomatolog přijme otisky vašich zubů a začne s přípravou zubů pod fazety.

Čtvrtý krok: Řemeslná magie v laboratoři

Nemám laboratoř ve sklepě, ale dostal jsem se do několika, kde jsem mohl sledovat, jak se výroba fazet na zuby odehrává. Je to opravdu umění ovládat materiál, který je tak malý a zároveň tak důležitý pro náš vzhled. V laboratoři probíhá výroba samotných fazet, kde specialisté pracují s precizností hodinářů při výrobě švýcarských hodinek.

Poslední krok: Aplikace a zářivý úsměv

Děti děsí příběhy o malém Mikuláši, kterému mazlíček uhodil do tváře párem běžek – a já byl v této situaci v den svého prvního setkání s fazetami. Ale meruňkový džem ve mně zvítězil (jste překvapeni?) a já se vrátil k svému zubnímu lékaři, abych se nechal přeměnit v člověka s nejkrásnějším úsměvem ve městě. Můj stomatolog přizpůsobil a nainstaloval mé fazety, a byl jsem připraven na nový pohled na svět - tentokrát s úsměvem jako z časopisu.

Vězte, že s lehkostí a radostí v duši se úsměv vrací dvojnásob. Tak proč se nenechat inspirovat a nenechat vylepšit ten svůj? Přece jen, jak se říká – kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.