Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a krása října 2, 2023

Zubní kámen pod dásní: jak se ho zbavit a udržet si zdravý úsměv

  • Napsáno
    Martina Nováková

    Martina Nováková

  • 0 Komentáře

Rozpoznejte zubní kámen pod dásní

S vámi všechny dělejí zubní kámen a dásně. Teda, alespoň ty mé. Cílem je udržovat zuby a dásně čisté a zdravé, což někdy může být obtížné, pokud nevíte, co hledáte. Zubní kámen je jednou z těch zákeřných věcí, které si snadno všimnete, pokud víte, jak na to. Takže, jak rozpoznáte zubní kámen pod dásní? Předně, dbejte na změny ve svých ústech. Pokud označíte své zuby krví z dásní během čistění zubů, může to být příznakem zubního kamene. Dalším příznakem jsou bolesti při žvýkání, citlivost dásní, nebo špatný dech. Pozorovat chování svého těla je klíčem k včasnému odhalení a léčení různých podmínek.

Zbavte se zubního kamene s odborníkem

Vždycky jak přijdu k zubaři, vím, že mě čeká profesionální zákrok. Ale víte co? Mám pocit, že se mi úsměv poté zdá být o něco jasnější. Profesionální zubní čištění je skvělý způsob, jak se zbavit zubního kamene. Zubař používá speciální nástroje, které dokážou efektivně odstranit zubní kámen, aniž by poškozovaly vaše zuby nebo dásně.

Vzpomínám si na jednu historku, kdy jsem byla s dcerou Letícií u zubaře a ona měla strach z té návštěvy. Když ale viděla, jak se mi po profesionálním čištění zářily zuby, tak se těšila na svůj termín a už se nebála.

Čištění zubního kamene doma: Mějte zdravý úsměv každý den

Určitě ani vy nechcete trávit celé dny u zubaře, že? No jo, já taky ne. Proto je tak důležité pravidelné čištění zubů a dásní. Ale jak na to?,

No, každý den si čistím zuby a skoro pokaždé mi přijde na mysl, že jako malá jsem si čištění zubů nesnášela. Vždy před tím, než jde do postele, si vezmu kartáček a pastu a už ho zase vidím, to malé štěně Viky, jak na mě kouká s takovým úsměvem, jako by mi chtěl říct: „Tak to děláš dobře, Martino!“ Ale zpět k čištění. Já používám elektrický zubní kartáček, protože je účinnější při odstraňování zubního kamene než manuální. Rozhodně ale nezapomínejte na jazyk! Mnoho lidí si myslí, že čištění jazyka je zbytečné, ale ve skutečnosti je to klíčové pro prevenci zubního kamene a špatného dechu.

Vyvarujte se potravinám podporujícím vznik zubního kamene

Máte rádi sladké? Já ano, ale mějte na paměti, že cukry a sacharidy mohou pomoci při tvorbě zubního kamene. Pokud jste velkým fanouškem sladkých pochutin, určitě sledujte, kolik cukru konzumujete a co jíte. Snaha omezit sladké a kyselé potraviny může významně přispět k prevenci zubního kamene. Také kouření a nadměrné pití alkoholu mohou přispět k jeho tvorbě. Znojem by měli se raději věnovat jídlům bohatým na vápník, jako jsou mléčné výrobky, protože vápník pomáhá neutralizovat kyseliny v ústech a předcházet tak tvorbě zubního kamene.

Masáž dásní: Malý krok pro obrovský úsměv

Asi si říkáte, že masáž dásní? Cože? Ale ano, je to ode mě další tip pro vás. Masírování dásní je skvělý způsob, jak podpořit zdraví vašich dásní a předcházet tvorbě zubního kamene. Když si masíruju dásně každý den, cítím se lépe a mám pocit, že mám více kontroly nad svým ústním zdravím.

Závěrem bych chtěla říct, že péče o naše ústní zdraví a správná prevence je cesta, jak se vyhnout nejen zubnímu kameni, ale i dalším potížím. Pamatujte, že to nejlepší, co můžete pro svůj úsměv udělat, je péče a láska, kterou mu věnujete každý den. Tak ať vám to jde, přeji vám to nejlepší a hlavně: Zdravý úsměv!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.