Adi Záchranka Stomatologie

Péče o zdraví prosince 17, 2023

Vše, co potřebujete vědět o mléčných zubech u dětí

  • Napsáno
    Jakub Dvořák

    Jakub Dvořák

  • 0 Komentáře

Úvod do světa mléčných zubů

Někteří moji kamarádi mají dětičky, které vesele pobíhají po bytě a občas, jak je to u nezbedů běžné, se pochlubí novým zoubkem. A právě tento zoubkový vývoj má své kouzlo a tajemství. No dobře, možná ne tak úplně tajemství, spíš prostě přírodní zázrak nám všem známý jako mléčné zuby. Tato dočasná součást našeho úsměvu dostane každého malého človíčka a učiní z něj na určitou dobu piráta s mezerami mezi zuby, dokud nepřijde čas na stálé zuby. Z pozorování mé želvičky Fridy vyplynulo, že se o téma mléčné zuby zajímá stejně jako o svůj večerní salát, což je v podstatě vůbec, ale to nás nezastaví prozkoumat, co to vlastně ty mléčné zuby jsou.

Vznik a funkce mléčného zubního soustavy

Mléčné zuby, známé také jako dočasné zuby, primární zuby, nebo deciduální zuby, jsou první soubor zubů, které se objevují v ústech našich nejmenších. Tento slavnostní moment prorůstání prvního zoubku bývá v rodinách oslavován téměř s takovou pompou jako první krůčky či slova. A kupodivu, příprava na tenhle velký den začíná mnohem dříve, než byste čekali, dámy a pánové – dokonce již od šestého týdne těhotenství má budoucí maminka v bříšku malého člověka s kompletně založenou dentální linii.

Chronologie vývoje mléčných zubů

Když se blížíme k tomu velkému okamžiku, kdy první zoubek propíchne dásně, obvykle okolo šestého měsíce věku, nastupuje to pravé dobrodružství. Zní to možná divně, ale jako milovník detektivek a záhad si dovedu představit celý tento proces jako řešení zločinu, kde každý nový zoubek je další stopa. A nejlepší na tom je, že se zajímavé události odehrávají přímo v puse! Postupně, v průběhu tří až tří a půl let vyrostou dětem všechny dvaadvacet zoubků, a že je to proces plný slin, nálad a občas bolesti, to vám potvrdí každý rodič.

Proč jsou mléčné zuby důležité?

Někdo by mohl namítnout, že mléčné zuby jsou dočasné, tak proč jim věnovat tolik pozornosti. No vida, právě zde dojde k největšímu omylu! Mléčnáčky jsou strážci místa pro stálé zuby, vedou mladý organismus k správnému kousání a asistují při učení správné výslovnosti. Chvíli to bylo v módě mezi předškoláky pochlubit se vytrženým zubem jako medailí za statečnost a výdrž. A navíc, věřte mi, že výběr prvního zubního kartáčku je ceremoniál důležitější než volba obleku na maturitní ples.

Zajímavost na okraj

I když to možná zní neuvěřitelně, ale v historii a různých kulturách jsou mléčné zuby předmětem rozmanitých tradic a rituálů. Mnozí z nás si určitě pamatujeme, jak jsme si pod polštář dali vytržený zoubek a čekali, až nám přijde Zoubková víla vyměnit ho za minci nebo malý dárek. Toto je ale pouze jeden z příkladů, jak různé společnosti oslavují tento přechod od dočasných k stálým zubům.

Hygiena mléčných zubů a jejich péče

Učit děti správné ústní hygieně nemusí být vždycky snadné, ale je to nezbytné. Správné čištění zubů, výběr zubní pasty a pravidelné návštěvy u zubního lékaře jsou kroky vedoucí k zdravému úsměvu. A pak jsou tu samozřejmě ty méně tradiční metody, které jsem si odnesl z workshopů na rodičovství, jako je zpívání písniček o čistění zubů nebo používání aplikace, která časově monitoruje kartáčování a učiní z něj hru. A nebojte se, že se vám doma z malého správce zubů stane dentistický tyran – děti mají tu zázračnou schopnost zapomenout na pravidla okamžikem, co naskočí oblíbený animovaný film.

Co když mléčný zub odolává?

Tu a tam se najde trošku rebel, zub, který se nechce poddat osudu a uvolnit místo svému nástupci. Tohle malé drama bývá obvykle doprovázeno nekonečnými debatami a spekulacemi, zda je čas na zásah nebo jestli nechat přírodu, aby si poradila sama. Sice nejsem zubní lékař, ale slyšel jsem celou řadu historek o tom, jak se rodiče snažili vytrhnout zub vláknem a dojemnými loveckými příběhy, kdy zubní víla získala trofej až po obřadném rituálu spojeném s jablečným pyré a nadějí.

Mléčné zuby a prvotní dentální traumatologie

Každý z nás, kdo prošel dětstvím (a odvažuji se říci, že nás je tu hodně), si může připomenout alespoň jednu osobní karambolovou epizodu s mléčnými zuby. Padající na kole, o nepozorný kořen při běhu za hrou, nebo klasika – nesourodý souboj s tvrdým jablkem. A jak uvádějí datové listy z ordinací, dětská ústa jsou jedno z nejčastějších míst, kde si malí dobrodruzi přinesou nějaké to zdravotní vavříny. Ale není důvod k obavám, mléčné zuby se většinou hojí rychle a odborníci z dentálního světa mají arzenál postupů, jak jednomu malému úsměvu vrátit jeho bývalý půvab.

Rozloučení s mléčnými zuby – Kdy má být oslavován příchod stálých zubů?

A konečně, ten největší svátek v dentálním kalendáři každého dítěte – vypadnutí prvního mléčného zubu a vzrušené očekávání, jaký bude ten nový, stálý zub. Počítá se každý den, než se v dásni objeví první bílý náznak nového zubu a rodiče začnou ladit kameru na záznam prvního stálého úsměvu. I když je to pro dítě trochu smutné se rozloučit se zoubkem, který byl s ním od plenek, každý nový zub přináší příslib zralosti a dalšího kroku na cestě dospívání.

Na závěr mi dovolte podělit se o humornou příhodu z mého dětství. Pamatuji se, jak jsem jednou na školním výletě doslova získal přezdívku "Jack Želva", protože jsem opatrně pečoval o svůj uvolněný mléčný zub jako o nějaký klenot, vyhýbaje se všem tvrdým potravinám, jen aby se zoubek nevytrhl předčasně a já nepřišel o finanční bonus od zoubkové víly. Jó, dobrá stará dětská logika inu, která předčí každý plán sebekrutějšího účetního.

Nemusím asi zmiňovat, že mě takové měkké potraviny moc dlouho nebavily, a když jsem už nevydržel touhu po křupavém jablku, nastal ten osudný moment – a s jasným vědomím, že mi přistane něco navíc pod polštářem, jsem s nadšením přijal situaci. Uklidňující pocit, že Zoubková víla nezklame, byl nepopsatelný. Ta malá odvaha a dětská víra v kouzla, kterými jsou mléčné zuby obestřeny, jsou nezapomenutelnými okamžiky, uchovávanými v albech našich vzpomínek po celý život.

Tak tedy, milí čtenáři, ať už pečujete o mléčné zuby svých dětí, nebo na ně vzpomínáte s nostalgií jako já, neztrácejte přitom svůj úsměv. Který by to byl svět bez radosti z dočasných malých bílých perliček v naší ústní dutině? Mléčné zuby jsou začátek dlouhé a fascinující cesty dospělosti a pečlivé péče o ně je krásným úkolem nás všech. Vždyť i moje želva Frida by se mnou souhlasila – pokud by samozřejmě měla zuby a byla schopna lidského artikulovaného projevu. No, snít se přeci může!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.