Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a wellness srpna 20, 2023

Veneers zuby: Jaké jsou rizika?

  • Napsáno
    Lenka Dvořáková

    Lenka Dvořáková

  • 0 Komentáře

Rozumíme Veneerům: Co to vlastně jsou?

Veneery nebo také facety, jak se jim někdy říká, jsou tenčí než průměrný papírek do cukrovinky. Představte si ten nejtěsnatnější papírek, který byste mohli umístit na zub, a to je to. Jedná se o tenké šupinky keramiky nebo pryskyřice, které zubař pevně připevňuje na přední část našich zubů. Co byste asi nečekali je fakt, že celý proces je trvalý. Hodně trvalý. Takže jakmile se pro veneery rozhodnete, vrátit se už nebude cesta.

Veneery: Proč by člověk chtěl mít na zubech keramiku?

Když se rozhodneme pro veneery, stáváme se jakýmsi umělcem svého vlastního úsměvu. S těmito malými keramickými šupinkami můžeme vytvořit iluzi dokonalých bílých zubů. Bílých jak sníh po prvním sněžení zima. Ale je tu jeden háček. Pokud máme v úmyslu získat perfektní úsměv, musíme si být jisti, že chceme provést permanentní a nevratný zákrok na našich zubech. Přiznám se, že jsem sama měla v plánu si nechat udělat veneery, ale po provedení předběžného průzkumu jsem dospěla k závěru, že to možná není pro každého.

Krásný úsměv versus potenciální rizika

Věčně bílé zuby, které nežloutnou - zní to úžasně. Ale jaká jsou potenciální rizika? No, řekněme, že větší než byste možná čekali. Prvním rizikem, ke kterému se brzy dostaneme, je nutnost odebrání části přirozeného zubu. Voilà, jde o trvalý zákrok! Existuje i další série potenciálních průštěpů jako jsou bolesti zubů, citlivost na horké a studené, možné poškození dásní, nebo dokonce zhoršený skus. Kromě toho, veneery nejsou navždy. Ačkoliv teoreticky by mohly vydržet déle, v praxi se obvykle musí po 10 - 15 letech vyměnit.

Sedíte na zubním křesle: Co můžete očekávat?

Teď, když se více vpravíme do potenciálních rizik, pojďme si projít celý proces. První schůzku u zubaře na tomto procesu strávíte jednáním o tvarech a barvách veneerů. Váš zubař poté odstraní malou část přirozeného zubu a odebere otisky, které se odešlou do laboratoře, kde se veneery vyrobí. Po vrácení budou provedeny úpravy a facety se nalepí. Může to být bolestivé a nepříjemné, ale za účelem krásy obětujeme mnoho. Mám příběh jedné mé kamarádky, která si nechala udělat veneery a mohu vám říct, že to nebyla žádná procházka růžovým sadem.

Život s veneery: Co poté?

Poté, co veneery dostanete, očekávejte, že budete cítit určitou míru citlivosti a nepohodlí na zubech a dásních. Ale ruku na srdce, cílíme na dokonalý úsměv, takže trochu obtíží nás neodradí, že? Ale i přes všechny snahy, stále existuje riziko poškození a ztráty veneerů. Skákání do bazénu, otvírání lahví zubama nebo žvýkání ledu mohou vést ke katastrofě. Jeden známý mi jednou říkal: "Lenko, když máš veneery, cítíš se jako porcelánová panenka. Musíš být opatrná!" a já si myslím, že to dokonale vystihuje stav lidí, kteří si tyto estetické doplňky zvolili.

Veneery versus bělení zubů: Jaký je rozdíl?

A nakonec se dostáváme ke kontrastu mezi veneery a bělením zubů. Bělení zubů je mnohem méně invazivní a umožňuje nám umýt naše zuby do bělé barvy a vrátit jim jejich přirozený lesk. Ale veneery jdou ještě dál. Můžete zvolit tak bílou barvu, jak jen chcete, a dokonce si můžete vybrat tvar a velikost zubů. Ale pamatujete si, co jsem řekla na začátku? Je to trvalý zákrok a s sebou nese celou řadu potenciálních rizik. Takže pokud vaše zuby jen potřebují trochu oživení, možná by bylo lepší zůstat u bělení zubů.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.