Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví března 7, 2024

Účinné metody odstranění zubního kamene

  • Napsáno
    Hugo Král

    Hugo Král

  • 0 Komentáře

Co je zubní kámen a jak vzniká

Zubní kámen je tvrdá usazenina, která se tvoří na zubech v důsledku mineralizace zubního plaku. Plak se skládá z bakterií, jídla a slin, které, pokud nejsou pravidelně odstraňovány, tvrdnou a vytvářejí zubní kámen. Nejčastěji se tvoří na místech, která jsou obtížně dosažitelná při běžném čištění zubů, například na zadní straně dolních předních zubů.

Proč je důležité zubní kámen odstraňovat

Neodstraněný zubní kámen může vést k řadě ústních problémů, včetně zánětu dásní, periodontitidy a dokonce i ztráty zubů. Bakterie obsažené v zubním kameni jsou totiž hlavní příčinou zubních onemocnění. Pravidelné odstraňování zubního kamene je proto klíčem k udržení zdravého úsměvu.

Domácí metody odstranění zubního kamene

Ve vaší domácí péči o ústní hygienu existuje několik způsobů, jak bojovat proti zubnímu kameni. Nejpoužívanějšími metodami jsou správné čištění zubů, použití dentálních nití a vodními irigátory. Správná technika čištění a pravidelné používání těchto pomůcek může výrazně snížit množství plaku a jeho mineralizaci na zubní kámen.

Profesionální odstranění zubního kamene

Navzdory dobré domácí péči je občas nutné podstoupit profesionální čištění zubů. Během této procedury dentální hygienistka nebo zubař použije speciální nástroje a techniky k odstranění zubního kamene, na který doma nemáte šanci dosáhnout. Tento proces je důležitý nejen pro odstranění zubního kamene, ale také pro posouzení zdraví vašich dásní a ústní dutiny.

Prevence zubního kamene

Nejlepší způsob, jak se vyhnout zubnímu kameni, je prevence. To znamená pravidelné čištění zubů alespoň dvakrát denně, používání dentálních nití a ústní vody, zdravá strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu a omezení konzumace sladkých a kyselých potravin a nápojů. Navštěvování zubaře každých šest měsíců pro kontrolu a profesionální čištění je také klíčové.

Zajímavosti o zubním kameni

Možná vás překvapí, že některé potraviny a nápoje mohou pomoci bojovat proti zubnímu kameni. Například syrové mrkve, jablka a sýry mohou při žvýkání působit jako přirozené čističe zubů. Rovněž pití čaje (zejména zeleného) může snížit množství bakterií v ústech a tak pomáhat v prevenci zubního kamene.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.