Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a wellness září 1, 2023

Proč mi vypadávají zuby?

  • Napsáno
    Lenka Novotná

    Lenka Novotná

  • 0 Komentáře

Možné důvody, proč mi vypadávají zuby?

Narazila jsem na starý citát, který říká: „Úsměv patří do tváře jako zuby do úst“. No a co když zuby v ústech už nemáte? Je mi to líto, že musím začít takovou otázkou, ale čím dál tím více lidí se mi svěřuje, že mají podobný problém. Zuby mají tendenci jim jednoduše vypadávat. Tento problém mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla na něj napsat celý článek. Takže si vezměte hrníček s oblíbeným čajem a připravte se na porci informací. Proč mi vypadávají zuby? To je otázka, na kterou se dnes pokusíme odpovědět.

Gumové problémy

První věc, která se nám napadne, když zuby začnou padat, je: „Co se to děje se mnou?!“. To je logická reakce, ale ne tolik produktivní, co se týče hledání řešení. Proto je dobré se zaměřit na možné příčiny. Takže důvod číslo jeden: problémy s dásněmi. Není to tak příjemné téma, ale zdá se, že gumové problémy mohou být skutečným zločincem, pokud jde o ztrátu zubů.

Dásně hrají velmi důležitou roli v zdraví vašeho úst. Jsou jako základ pro vaše zuby, a pokud je tento základ oslabený, vaše zuby mohou začít vypadávat. Takže jak rozpoznat, že máte gumové problémy? Symptomy mohou zahrnovat krvácení při čištění zubů, bolest nebo citlivost dásní, změnu barvy dásní nebo dokonce otoky. Pokud máte některé z těchto symptomů, je čas navštívit svého zubaře.

Strašák jménem parodontitida

Druhý možný důvod, proč vám vypadávají zuby, je parodontitida. Toto je o něco vážnější onemocnění než gumové problémy. Parodontitida je zánět dásní, který postupuje hlouběji a může poškodit kost, která drží zuby na místě.

Moje teta Ilona jednou řekla: „Parodontitida je tak tichá, že než zjistíte, že ji máte, může být již pozdě“. Jak pravdivá slova! To je důvod, proč je tak důležité pravidelně navštěvovat zubaře a dbát na preventivní prohlídky.

Vliv stravy na zdraví zubů

Jak by asi řekla moje kočka Mína, kdyby uměla mluvit: „Mňau, co jíš, to jsi!“. A v případě zubů to platí dvojnásob. Vaše strava může ovlivnit stav vašich zubů, pokud jde o jejich pevnost a zdraví. Některé potraviny mohou vašim zubům škodit více než jiné. Například cukrovinky (alespoň to je to, co mi vždy říkal můj zubař) mohou poškodit zubní sklovinu a zvýšit riziko výskytu zubního kazu.

Jak tedy podepírat zuby správnou stravou? Je důležité se zaměřit na potraviny, které obsahují hodně vápníku a vitaminu D, které jsou pro zuby naprosto nezbytné. Takže mléčné výrobky, ryby, ořechy a semena, zelená zelenina - to vše je skvělou volbou. A pokud opravdu nemůžete odolat sladkému, snažte se po jeho konzumaci vždy vypláchnout ústa vodou nebo si vyčistit zuby.

Stres je skrytý nepřítel

Někdy může být příčinou vypadávání zubů něco tak neviditelného a neuchopitelného jako stres. Můžu vám říct z vlastní zkušenosti, když se můj syn Lukáš narodil, moje úroveň stresu dosáhla nových výšin. A co jsem si všimla? Začala mi vypadávat vlasy a také jsem měla problémy se zuby.

Vědci tvrdí, že stres může přímo ovlivnit zdraví našich zubů. Jedním z důvodů je, že pod stresem často skřípeme zuby, což může vést k jejich opotřebení a v konečném důsledku k jejich vypadnutí. Dalším důvodem je, že naše tělo v době stresu produkuje hormon kortizol, který může způsobit zánět dásní a tím i problémy se zuby.

Prevence je základ

Problémy se zuby si často nevšimneme, dokud nejsou docela vážné. Proto je tak důležité pravidelně navštěvovat zubaře a dbát na preventivní prohlídky. Dalším způsobem, jak předcházet vypadávání zubů, je správné čištění zubů. Čištění zubů dvakrát denně je minimum a také je důležité používat zubní nit a ústní vodu.

Berete-li toto všechno vážně, šance, že vám zuby začnou vypadávat, se výrazně snižuje. A pokud se vám už to stalo, nezoufejte. Dnešní stomatologie nabízí mnoho možností, jak řešit tento problém, ať už jde o implantáty, můstky nebo zubní protézy.

Na závěr bych chtěla říci: Vážme si svých zubů, pečujme o ně a není se čeho bát. Koneckonců, bez zubů by bylo těžké se usmívat a to je přeci něco, co bychom si neměli nechat vzít. Takže buďte silní, buďte zdraví a hlavně - nezapomeňte se smát!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.