Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a medicína ledna 7, 2024

Maxilofaciální chirurgie krok za krokem: Důležité informace pro pacienty

  • Napsáno
    Lenka Dvořáková

    Lenka Dvořáková

  • 0 Komentáře

Úvod do maxilofaciální chirurgie

Maxilofaciální chirurgie je taková malá lekárenská záhada. Přiznám se bez mučení, že ještě před pár lety jsem o ní neměla ani tušení. Dokonce si myslím, že kdyby se mě někdo zeptal, asi bych sáhla po telefonu a volala bych manželovi Jakubovi, aby mi rychle zavolal zpáteční letenku z pekla neznalosti. No, dovolte, abych vás provedla tímto fascinujícím odvětvím medicíny, které je zhruba tak složité a záhadné jako pokus o nahlédnutí do ženské kabelky. Mno, pojďme na to!

Co to vlastně maxilofaciální chirurgie je?

Pokud si laik, stejně jako jsem byla já, představuje pod oborem maxilofaciální chirurgie asi tak akorát veterináře, kteří operují čelisti obrovským medvědům, musím vás vyvést z omylu. Jde o opravdu vážné a precizní medicínské řemeslo, které se zabývá diagnostikou a léčbou chorob, zranění a vad obličejového skeletu, čelistí, úst a sousedních struktur. Takže pokud mi Max při hře náhodou vyrazí zub, řešení problému bych spíše hledala u maxilofaciálního chirurga, než u veterináře, i když pes je v tomto případě nevinně zapleten.

Obecné povědomí o oboru

Není žádným tajemstvím, že tento obor, i přes svou důležitost, není mezi veřejností tak známý jako třeba kosmetická chirurgie. Ruku na srdce, kdo z vás by raději neslyšel o botoxové party než o rekonstrukci čelisti po úrazu? Ale co už, občas je nutné ponořit se do hloubavějších vod medicíny a pochopit, že zdraví naší kostry obličeje je důležitější než otázka, jestli má Bára, naše kočka, po operaci estetičtější knír.

Příčiny vedoucí k maxilofaciálním zákrokům

Přemýšlíte, proč by někdo potřeboval společnost maxilofaciálního chirurga? No, jak se stará lidová pranostika neříká: "Když čelist neposlechne, chirurg na scéně nepřeje." Tyto zákroky často následují po úrazech, jako jsou dopravní nehody, sportovní zranění (a víte co - Matyáš se donedávna učil bruslit, a řeknu vám, že taková čelist natočená ve chvíli pádu není pohled pro slabé povahy), ale i v případě komplikací s růstem čelisti či zubů, nebo třeba kvůli bujení částí kostní tkáně. A nezapomínejme ani na onkologické důvody, kdy bohužel musí chirurgové zasahovat v těch nejsložitějších případech.

Typy chirurgických zákroků v maxilofaciální chirurgii

Jestliže máte dojem, že maxilofaciální chirurg sedí v kanceláři a čeká, až mu někdo pro změnu přinese zase razantně bolestivý případ, máte pravdu. V spektru toho, co všechno dokážou, je ale opravdu velká šíře: od skalpelu po 3D tisk, který dnes využívají i pro přípravu modelů čelistí před složitými operacemi. A vy byste se divili, co všechno jde vylepšit nebo opravit. A od nás, žen, nemusím přece tajit, že pokud by nějaký účinný zákrok vedl k tomu, že budeme mít lícní kosti jako Angelina Jolie, jsem pro! Ale vážně, jde o náročné zásahy v oblasti tváře, čelistních kloubů, kostní transplantace, opravy po úrazech a mnohem víc.

Nejnovější technologie ve výkonu

A teď něco pro technofily – maxilofaciální chirurgie jde ruku v ruce s nejnovějšími technologiemi. Jak už jsem zmínila, 3D tisk je jen začátek. Používají se roboti, pokročilé skenovací metody, počítačem navigované chirurgie, a pokud se díváte na sci-fi filmy a myslíte si, že tam mají pokročilou medicínu, věřte mi, že realita je o krok napřed. Můj Jakub, který má s vyspělou elektronikou víc zkušeností než já s výběrem správného odstínu rtěnky, tomu říká "medicína budoucnosti na dosah ruky".

Význam správné přípravy a diagnostiky

Podceňovat přípravu na operaci je jako jít do boje proti armádě stormtrooperů s dřevěnou lžící. Nejdřív je potřeba provést důkladné vyšetření, neboť bez podrobné diagnostiky se chirurgie nemůže obejít. To zahrnuje rentgeny, CT skeny a v současné době i sofistikované 3D obrazové techniky. Nebojte, není to nic jako hororová vizitka u zubaře, kdy s hrůzou očekáváte, kolik to tentokrát bude bolet. Právě naopak, pokročilá diagnostika výrazně zvyšuje šanci na úspěšný zákrok a minimalizuje rizika.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.