Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a fitness listopadu 26, 2023

Jaké jsou možné rizika broušení zubů

  • Napsáno
    Lenka Dvořáková

    Lenka Dvořáková

  • 0 Komentáře

Co je to vlastně broušení zubů?

Představte si, že jste na večeři a najednou vám mezi zuby ulpí kousek zeleniny. Rozhodnete se to vyřešit svým zubem a zjistíte, že zub je trochu nerovný. "Jak by to bylo s broušením zubů?" napadne vás, zatímco se snažíte vlídně odstranit zbytky jídla z vaší návštěvy. Ale co je vlastně broušení zubů? Broušení zubů je proces, při kterém se odstraňuje vrstva zubní skloviny. To může zvučet dosti drasticky, ale v praxi se jedná o velmi citlivé a precizní úkony naše zubaře. Je to běžná součást mnoha stomatologických postupů, jako je například bělení zubů, náprava malých vad ve tvaru a velikosti zubu, měnit nebo vytvářet nový tvar zubu. To znamená, že se může jednat o estetický zákrok, ale také řešení pro odstranění poškození zubu.

Není to jako nechat si vrtat zuby?

No, jak by to asi popsal můj muž Jakub, jedná se o dvě zcela odlišné záležitosti! Vrtání je jakýsi 'resekční' proces, kdy se odstraňuje poškozený materiál z dutiny zubu, zatímco broušení znamená 'modelování' zubu. Ale obě manipulace s vašimi zuby mohou mít různé rizika a vedlejší účinky, o nichž si povíme více.

Rizika spojená s broušením zubů

Stejně jako u všech lékařských zákroků, existují i u broušení zubů určitá rizika. Ačkoliv je proces obecně považován za bezpečný, je důležité mít na paměti, že odstranění části zubní skloviny může způsobit citlivost zubů. Kdo z nás nezažil onu ostrou, bodající bolest při konzumaci studeného nebo teplého jídla či nápojů? Zatímco někteří z nás se se citlivostí zubů setkávají jen velmi zřídka, pro jiné je to každodenní realita.

Nicméně, největší riziko se týká procesu samotného. Broušení zubu se může jednoduše změnit v neřízený proces, pokud se odstraní příliš mnoho materiálu. A jakmile je sklovina pryč, nemůže se už vrátit zpět. O významu skloviny asi není třeba diskutovat.

Tipy na bezpečné broušení zubů

Podle našeho pesa Maxe je kvalitní kost nejlepším řešením pro posílení zubů, ale já bych to možná nechala odborníkům. Jak tedy můžeme omezit rizika spojená s broušením zubů? Nejdůležitější je samozřejmě naleznout zkušeného a odborníka v oboru stomatologie. Představa, že někdo amatérsky bruší naše zuby, dává kočce Báře husí kůži.

Zvolte si stomatologa, který má zkušenosti s broušením zubů a který je ochoten s vámi projít celý proces a odpovědět na všechny vaše otázky. Nezapomeňte, že komunikace a souhlas jsou v medicíně nezbytné.

Dále je důležité pochopit, proč chcete zuby zbrousit. Je to kvůli estetickým důvodům? Máte nějakou vadu v tvaru zubu, kterou chcete opravit? Nebo vám zubař doporučil broušení jako část léčby zubního onemocnění? Pokud chcete zuby zbrousit jen pro lepší vzhled, měli byste zvážit i jiné způsoby zlepšení vašeho úsměvu, jako je třeba bělení zubů nebo použití kompozitních výplní.

Osobní zkušenosti a závěr

Možná se ptáte, proč já, řadová blogerka, tohle všechno vím. No, mám vlastní zkušenosti s broušením zubů. Když mi bylo patnáct, měla jsem malý zub, který vyčníval o něco víc než ostatní. Moje babička mi vždycky říkala, že mě to dělá roztomilejší, ale jak jsem rostla, přestala jsem se tím cítit roztomilá. Připadala jsem si jako malý drak.

Tak jsem se rozhodla pro broušení zubů. Byl to náročný proces, ale nakonec se to vyplatilo. Mé sebevědomí vzrostlo a začala jsem se cítit lépe v mé vlastní kůži. Ale to neznamená, že bych doporučovala broušení zubů každému. Je to závažný krok, který by měl být proveden pouze po důkladném zvážení a konzultaci s profesionálem.

Konečně, je důležité si uvědomit, že zuby nejsou jen ozdobou naší krásy, ale důležitým nástrojem pro trávení a mluvení. Je tedy nezbytné pečovat o ně a věnovat jim náležitou pozornost. A to platí i pro broušení zubů. Je to váš zub a vy byste měli mít poslední slovo v tom, co se s ním stane.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.