Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a péče o psy září 3, 2023

Jak vypadá podkus u psa?

  • Napsáno
    Václav Horák

    Václav Horák

  • 0 Komentáře

Co to vlastně je podkus u psa?

V první řadě bychom si měli ujasnit, jak vlastně podkus u psa vypadá a co to znamená. Podkus, jinak také známý jako prognatismus, je stav, kdy jsou dolní zuby psa delší než horní. Tento jev je obecně považován za zvláštnost nebo odchylku, kterou mnoho psích plemen má v rámci svého standardu. Ale neznamená to, že je to něco špatného. Naopak, u některých plemen je to dokonce považováno za znak „dobrého zděděného zdraví.“

Jak rozpoznat, že má váš pes podkus?

Někdy je podkus u psa jasně viditelný už na první pohled, ale někdy ho může být obtížné identifikovat. Jak tedy poznat, že má váš chlupatý kamarád tento „jedinečný úsměv“? Pes s podkusem má dolní čelist delší a horní zuby jsou ukryté za dolními. Pokud si jste stále nejistí, může být užitečné se obrátit na veterináře. Veterinář by měl být schopen určit, zda má váš pes podkus, a to pomocí rentgenového snímku.

Proč někteří psi mají podkus?

Podkus je často dědičný a jeho výskyt je předurčen geny daného psa. Nejčastěji se vyskytuje u malých plemen jako je buldoček, pekingese, Shih Tzu a Cavalier King Charles Spaniel. Tato plemena jsou často chována právě s cílem zachovat tento jedinečný vzhled. Ale ne vždy je podkus výsledkem chovu. Někdy se může objevit také u psů, kteří pochází ze smíšených plemen. Také stojí za zmínku, že podkus může být také důsledkem úrazu či zranění.

Mohou podkus u psa způsobovat zdravotní problémy?

Podkus sám o sobě není na škodu zdraví psa, pokud není extrémní. Může ale způsobovat určité nepohodlí. Psi s podkusem mohou mít potíže s přijímáním potravy. Toto je obzvlášť viditelné u psů, kteří jsou zvyklí na konzumaci tvrdého granulovitého krmiva. Mohou mít také následné problémy s dýcháním.

Existuje léčba pro podkus?

Bohužel, podkus je geneticky podmíněný a nelze ho vyřešit lékařským zákrokem. V některých případech může být ale situaci možné zmírnit. U některých psů může být například možné regulovat růst čelisti v raném stádiu vývoje, aby se zabránilo vzniku podkusu. Nicméně, tato možnost by měla být vždy konzultována s odborníkem.

A jak se tedy starat o psa s podkusem?

Tady si dovolím poodhalit trochu soukromí a třeba vám to pomůže a pobaví. Mám tu čest být majitelem překrásného pekingese jménem Max. Max má podkus a já s ním sdílím spoustu nezapomenutelných chvil. Jedna z prvních věcí, které mě veterinář doporučil, bylo pravidelné čištění zubů. Psi s podkusem mohou mít náchylnější k zubním chorobám, takže pravidelné čištění zubů je nezbytné. Max například miluje speciální psí pasta na zuby s chutí hovězího masa. Také je důležité přizpůsobit typ krmiva. V případě Maxe jsem musel přejít na měkčí krmivo a granule rozmočit vodou, aby je snáze požíral. Co se dá dělat, pro naše chlupaté přátele toho člověk obětuje hodně, že?

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.