Adi Záchranka Stomatologie

Zdraví a wellness listopadu 7, 2023

Čím přilepit plombu?

  • Napsáno
    Lenka Novotná

    Lenka Novotná

  • 0 Komentáře

Proč je důležitá oprava plomby?

Vy si musíte říkat: "Heleno, to je místo na zuby. To není něco, na co bych si měla udělat čas k pořádné debatě." A já vám říkám, moji milí, že chápu, porozumím a cítím to stejně, ale dejte mi prosím tu pár minut a já vám ukážu, proč je důležité dát tomu zlomenému stříbrném srpíku v ústech nějaký význam. Je jasné, že plomba není něco, co by nás těšilo každý den, ale pokud máme na zuby trvalou plombu, je důležité vědět, jak s ní zacházet a jak ji opravit, pokud je to nutné.

Kritické důvody pro správnou údržbu plomby

Všichni jsem prošli trýznivou bolestí zubů a víme, že to není zážitek, který bychom chtěli opakovat. Ale počkejte, co když se plomba ulomí? To může způsobit stejně tak akutní utrpení, pokud ne více. Nejenže můžete mít pocit nepohodlí nebo bolesti, ale také ztrátu plomby může otevřít bránu pro bakterie a infekci. A to je jen špička ledovce. Přemýšlela jsem, že bych tady nechala Maxe, mého věrného psa, ale nedokáže vysvětlit, jakou mizérii může způsobit ztracená plomba.

Jak funguje lepení plomby

Nyní, když máme představu o smrtící síle ztráty plomby, pojďme se podívat na proces lepení plomby. V zásadě je plomba nalepena na zub pomocí speciálního lepidla, které se nazývá zubní cement. Objímá zub a plombu, tvoří pevnou vazbu mezi nimi a zajišťuje, že plomba zůstane na místě. Ale i to nejsilnější lepidlo nemusí vydržet věčně, a pokud je plomba vystavena příliš velkému tlaku nebo opotřebení, může prasknout nebo odpadnout.

Co dělat, když se plomba uvolní

Chceme-li to zvládnout, musíme mít k dispozici správné nástroje a zdroje. Prvním krokem by mělo být setkání se svojí důvěryhodnou stomatologickou praxí, aby se zjistilo, jaký druh plomby je zlomený a jak jej opravit. A že je to výzva! Mamatka, ne že bych si někdy přála na zubního lékaře. Ale pokud je to nezbytné, jsem ráda, že mám kvalifikovaného specialistu, na kterého se mohu obrátit.

Doma - D.I.Y. opravy plomby

Je-li návštěva stomatologa nemožná, např. kvůli pandemii nebo jiným okolnostem, existují i D.I.Y. řešení pro opravu plomby. Ale buďme upřímní, to není pro slabé srdce! Existuje několik produktů a technik, které lze použít k dočasnému zachránění situace, ale žádná z nich není trvalým řešením. Možná vás teď napadá velké NE, ale řekla jsem pravdu, když jsem slíbila, že se vám budu snažit vysvětlit, proč je to rozumné zvážit.

Bezpečnost je na prvním místě

Než se rozhodnete pro jakoukoli metodu D.I.Y, je důležité myslet na bezpečnost. Nezapomeňte, že se jedná o výsledek, který může mít vliv na vaše zdraví. Mám na mysli nejen vaše zuby, ale také vaši celkovou hygienu, protože jak jsem již zmínila, ztracená plombu je jako otevřené dveře pro bakterie a infekce.

Závěrečné rady a tipy

Ať už jste se rozhodli pro jakoukoli metodu, vždy je nejlepší konzultovat se svým zubním lékařem. Z mé vlastní zkušenosti vám mohu říci, že je to opravdu lepší než červená knížka pro správnou údržbu zubů. Takže to je to, na co musíme myslet, pokud jde o správnou údržbu našich plomb. Také bych doporučila investovat do kvalitní pasty a zubního kartáčku, protože prevence je vždy lepší než léčba.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.